AD 831 jako konwerter HF- VHF

Posted by – 2018/03/31 , views: 836

Przedstawiony konwerter umożliwia odbiór stacji długo-, średnio- i krótko-falowych na dowolnym radiotelefonie wyposażonym w detektor AM i pokrywającym pasmo lotnicze 118-136 MHz. Głównym elementem konwertera jest mieszacz AD831 pracujący w układzie z pojedynczym zasilaniem.

Rolę lokalnego oscylatora pełni generator kwarcowy pracujący na częstotliwości 125MHz. Wyjście generatora w żaden sposób nie jest połączone z wejściem LOin mieszacza – sprzężenie jest wyłącznie pojemnościowe. Wyprowadzenia są od siebie oddalone o nie cały centymetr i to wystarcza do poprawnego odbioru. Na wejściu RFin konwertera zastosowałem prosty filtr dolnoprzepustowy o częstotliwości granicznej około 35MHz. Mieszacz jest zasilany napięciem 8V, a generator kwarcowy napięciem 5V. Całość ze źródła zasilania o napięciu 13.8V pobiera 0.125A.

Jak widać na filmie odbiór fal krótkich za pomocą radiotelefonu VHF natrojonego na pasmo lotnicze jest bardzo dobry. Program I Polskiego Radia, lokalna stacja średniofalowa odbierane są z maksymalną siłą sygnału. Żadnych problemów nie sprawia konwerterowi odbiór bardzo słabych sygnałów innych stacji (w tym i CB radia), przy czym pomimo braku filtra pasmowego mieszacz nie zdradza najmniejszych oznak przesterowania lokalnymi sygnałami zakłócającymi. To proste urządzenie na stałe zagości pośród innych moich sprzętów.

Closed