AD 831 jako konwerter HF- VHF

Posted by – 2018/03/31 , views: 1496

Przedstawiony konwerter umożliwia odbiór stacji długo-, średnio- i krótko-falowych na dowolnym radiotelefonie wyposażonym w detektor AM i pokrywającym pasmo lotnicze 118-136 MHz. Głównym elementem konwertera jest mieszacz AD831 pracujący w układzie z pojedynczym zasilaniem.

Rolę lokalnego oscylatora pełni generator kwarcowy pracujący na częstotliwości 125MHz. Wyjście generatora w żaden sposób nie jest połączone z wejściem LOin mieszacza – sprzężenie jest wyłącznie pojemnościowe. Wyprowadzenia są od siebie oddalone o nie cały centymetr i to wystarcza do poprawnego odbioru. Na wejściu RFin konwertera zastosowałem prosty filtr dolnoprzepustowy o częstotliwości granicznej około 35MHz. Mieszacz jest zasilany napięciem 8V, a generator kwarcowy napięciem 5V. Całość ze źródła zasilania o napięciu 13.8V pobiera 0.125A.

Jak widać na filmie odbiór fal krótkich za pomocą radiotelefonu VHF natrojonego na pasmo lotnicze jest bardzo dobry. Program I Polskiego Radia, lokalna stacja średniofalowa odbierane są z maksymalną siłą sygnału. Żadnych problemów nie sprawia konwerterowi odbiór bardzo słabych sygnałów innych stacji (w tym i CB radia), przy czym pomimo braku filtra pasmowego mieszacz nie zdradza najmniejszych oznak przesterowania lokalnymi sygnałami zakłócającymi. To proste urządzenie na stałe zagości pośród innych moich sprzętów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *