Pamiętaj mnie:

radiokomunikacja i łączność

Retransmisja audycji upamiętniającej setną rocznicę nadania depeszy notyfikującej odrodzenie Rzeczypospolitej

O północy z 18 na 19 listopada 2018 r. Polskie Radio przerwie audycje na wszystkich swoich antenach, aby treść depeszy notyfikującej odrodzenie Rzeczypospolitej została odczytana w setną rocznicę jej nadania. Swoista Polska Deklaracja Niepodległości jest tematem przewodnim tegorocznej edycji akcji społecznej „Mamy Niepodległą!”, prowadzonej od 2013 roku przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. 

Jednym z pierwszym dokumentów niepodległego państwa polskiego była depesza notyfikująca rządom wszystkich państw wojujących i neutralnych odrodzenie Rzeczypospolitej. Podpisana została 16 listopada 1918 r. przez Józefa Piłsudskiego, który – jako Wódz Naczelny – był jedynym organem władzy, rozciągającej się nad oswobodzoną Polską, oraz Tytusa Filipowicza, p.o. ministra spraw zagranicznych.
Ta swoista Polska Deklaracja Niepodległości wysłana została, jako radiodepesza, nocą z 18 na 19 listopada 1918 r. z opanowanej właśnie w tym celu radiostacji warszawskiej w Cytadeli, znajdującej się dotąd w dyspozycji niemieckich władz wojskowych. Depesza nie została wysłana za pomocą telegrafu drutowego, ponieważ tą drogą – zanim dotarłaby do Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch oraz innych krajów – trafiłaby najpierw do stolic pokonanych państw centralnych – Berlina i Wiednia. Utwierdziłoby to wśród polityków Ententy mniemanie o rzekomym germanofilstwie Józefa Piłsudskiego oraz o jego rządzie, jako sprawującym władzę z poręki okupantów. Nadanie depeszy przez radio ponad głowami pokonanych Niemiec i Austrii, nie wiązało się z takimi zastrzeżeniami.

Depeszę nadawał były sierżant armii niemieckiej, Jan Pradellok – Ślązak z Królewskiej Huty – który był zaprzysiężonym żołnierzem Polskiej Organizacji Wojskowej i dlatego nie wykonał rozkazu zniszczenia radiostacji. Depeszę powtarzał kilkakrotnie, zanim dotarła do Paryża oraz innych stolic. Stało się to za pośrednictwem kraju neutralnego, którym była Szwecja. Jako pierwsza odebrała i potwierdziła odbiór Deklaracji. Odebrały ją też stacje radiotelegraficzne innych państw wojujących i neutralnych. Jej treść podana została po francusku, w języku ówczesnej dyplomacji, a następnie zamieniona na alfabet Morse’a.

 

Retransmisja audycji Polskiego Radia zostanie przeprowadzona w paśmie 80m emisją SSB, w okolicy częstotliwości 3750kHz.

Osoby nie posiadające odbiornika na to pasmo będą mogły wysłuchać depeszy za pomocą dowolnego odbiornika SDR zlokalizowanego na terenie Europy Środkowej, np:

  

„Mamy Niepodległą!” to ogólnopolska akcja społeczna organizowana od 2013 roku przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku polegająca na wysyłaniu bezpłatnych kartek z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Każda z edycji to: trzy różne projekty kartek okolicznościowych autorstwa znanych artystów, radosne świętowanie uwalniające pozytywne emocje, promocja nowoczesnego patriotyzmu, integracja społeczności lokalnej, a przede wszystkim setki tysięcy wysłanych życzeń i uśmiechów na twarzach ich odbiorców.

 

Logo akcji Mamy Niepodległą

Ogłoszenia

Wszystkie ogłoszenia

Ostatnie wpisy

Więcej artykułów

Podstrony

Stacje pogodowe SR0WX.py

Ciekawe strony

Mapa stacji SR0WX