Category: prawo

Raport z pilotażowych badań i analiz dotyczących dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych

Posted by – 2017/03/14

Brak jest dowodów, które by potwierdzały tezy o negatywnym wpływie promieniowania elektromagnetycznego (PEM) na ludzkie zdrowie. To główny wniosek z opracowanego przez Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy przy współudziale Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego raportu w tej sprawie.

Stan przeanalizowanej dokumentacji środowiskowej stacji bazowych telefonii komórkowej (SBTK) wskazuje, że jest ona zgodna z obowiązującymi przepisami i pozwala na dopuszczenie tych instalacji do użytkowania. Przeprowadzone pomiary natężenia pola elektromagnetycznego SBTK w wybranych lokalizacjach w Krakowie i Rzeszowie wskazują, że nie przekroczono dopuszczalnych poziomów. Aktualne dowody nie potwierdziły związku przyczynowo-skutkowego wpływu PEM na zdrowie ludzkie. To główne wnioski z przygotowanego przez Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy raportu „Pilotażowe badania i analizy dotyczące dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych (PEM)” oraz analizy Colegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. „Aspekty medyczne i biofizyczne promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej”. More

Miliony szerokopasmowych nadajników małej mocy

Posted by – 2016/05/03

Czy jakiś czas temu zaszła jakaś zmiana w przepisach radiokomunikacyjnych? Czy jest coś takiego jak minimalny poziom mocy wyjściowej nadajnika, przy jakim jeszcze nie łamie się przepisów o nadawaniu bez zezwolenia? Bo z tego co mi wiadomo to nie ma.

Pytam w kontekście tego, jakim pieprzonym prawem pozwala się na pracę nadajników, emitujących szerokopasmowy sygnał brzmiący jak zakłócenie, słyszalny w całym zakresie fal Dł, Śr, Kr? Nadajniki te zwane zasilaczami impulsowymi rozsiane są bardzo gęsto po całym kraju, ich sygnał słyszalny jest szczególnie w dużych miastach (ale i nie tylko). Ponadto z racji tego, iż są podłączone do sieci energetycznej, emitują swój sygnał w tą sieć, dzięki czemu drastycznie wzrasta ich skuteczność.
More

Do montażu masztu antenowego nie jest potrzebne pozwolenie na budowę

Posted by – 2016/04/06

http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A4548BBEFF

Nadbudową na obiekcie budowlanym nie może być montaż instalacji odbiegającej funkcjonalnie od tego obiektu budowlanego. Montaż antenowej konstrukcji wsporczej, w tym masztu antenowego o wysokości powyżej 3 metrów na obiekcie budowlanym, nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę – uznał WSA w Poznaniu.

Wnioskodawca zgłosił w gminie zamiar wykonania aluminiowego masztu antenowego o wysokości 24 m na dachu hali magazynowej. Starosta wniósł sprzeciw wobec zgłoszenia zamiaru budowy. Organ wskazał w uzasadnieniu, iż planowana budowa masztu wiąże się z ingerencją w konstrukcję istniejącego budynku. Przedmiotowa inwestycja jest budową i nie mieści się w kategorii inwestycji wymienionych w art. 29 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (Dz. U. z 2000r. nr 243, poz. 1623 ze zm.).

Wnioskodawca odwołał się od decyzji, wskazując, iż budowa nie wymaga ingerencji w konstrukcję budynku. Poza tym zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 27 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (Dz. U. z 2000r. nr 243, poz. 1623 ze zm.) pozwolenia na budowę nie wymaga budowa instalacji telekomunikacyjnych w obrębie budynków będących w użytkowaniu, a pozwolenie na budowę należy uzyskać wyłącznie dla instalacji wieży (masztu) na poziomie terenu.