Pamiętaj mnie:

radiokomunikacja i łączność

Stacja pogodowa SR0WX

SR0WX jest projektem skupiającym stacje, które radiowo co kwadrans podają głosowo informacje meteorologiczne. Stacje działają na częstotliwości krótkofalarskiej 144.950 MHZ [FM] oraz na wybranych kanałach pasma obywatelskiego CB [AM]. Sygnał stacji można odbierac za pomocą odbiornika-skanera obejmującego pasmo VHF lub za pomocą CB-radia (zależnie od regionu).

Przeznaczeniem stacji jest informowanie mieszkańców o zagrożeniach meteorologicznych w danej okolicy.

Na przykładowy komunikat składa się:

  • raport o stanie pogody
  • prognoza pogody
  • informacje o przekroczeniach stanów rzek
  • informacje o ewentualnych zagrożeniach meteorologicznych

Sercem każdej ze stacji jest komputer z odpowiednio skonfigurowanym oprogramowaniem SR0WX.py rozpowszechnianym na zasadach Open Source.
Oprogramowanie to pobiera informacje z Internetu i po przetworzeniu podaje je głosowo, w języku polskim. Do komputera podłączony jest nadajnik radiowy.

Pomysł zrodził się w głowach dwóch wrocławskich krótkofalowców, Dawida SQ6EMM oraz Michała SQ6JNX. Bardzo szybko, bo już w lutym 2009, stacja działała testowo z domowego QTH SQ6EMM, a następnie, w ramach porozumienia z Dolnośląską Amatorską Siecią Ratunkową i Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, trafiła na budynek Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu skąd nadaje spod znaku SP6YRE. Pomysł zaczął się szybko rozprzestrzeniać na cały kraj.

Oprogramowanie powinno działać na każdym, nawet dziesięcioletnim komputerze, co sprawia, że koszty uruchomienia stacji mogą być niemal zerowe. Ja moją stację uruchomiłem na terminalu HP kupionym za około 40 zł. Najlepsze efekty osiągnąłem na systemie Linux Mint 13 Maya 32 bit Mate. System pod instalację wymaga 5.7 GB miejsca na dysku (pendrive USB lub karta pamięci). Do wyjścia karty dźwiękowej należy podłączyć wejście mikrofonowe nadajnika. PTT sterowanie jest przez jeden z pin-ów złącza COM.Aktywność stacji w sieci SR0WX

Dane spływają w czasie rzeczywistym. Proszę czekać...

Czas Znak Opis

Pliki z oprogramowaniem stacji do pobrania

Dyskusja:

Bogdan

u mnie dziale bez problemowo na malinie kluczowanie PTT , komunikaty co xx:00, XX:30

Artur SQ7OFD

Mam nową lokalizację w łodzi. Fajnie, że coś drgęło na tej stronie i wraz z kolegą Adamem SQ7LRX mam nadzieję szybko postawić stację tak aby znów nadawała w łodzi. Ktoś ogarniał to na 100 % w wersji na malinę ? To by było idealne rozwiązanie bo mocno kompaktowe. Info mile widziane : sq7ofd@gmail.com

SP5OSP

Filip. Ja już rozmawiałem nad uruchomieniem w SP8 pogodynki lecz na razie poszukiwana jest lokalizacja. Ja bardziej utrzymuje kontakt z kolegami w Lublinie. Wiec jeżeli w tych okolicach to można połączyć siły.

Filip

Witajcie! Niedługo będę przystępował do uzyskania znaku. Cały projekt SR0WX jest bardzo ciekawy. W moim okręgu 8 z tego co widzę nie ma żadnej stacji. Chciałbym zapytać czy po stacje uruchamiam w oparciu o swoje pozwolenie indywidualne czy muszę poprosić UKE o osobne pozwolenie dla stacji bezobsługowych?
73!

Bogdan

Jak wersje polecacie dokładnie do instalacji możne jakiś lin Linux Mint 13 ??

Bogdan

Poczekam aż będą jakie ostrzeżenia o przekroczeniu na wodowskazach i dam znać. Jak na razie wszystko działa w 99%
73 !

SQ9ATK

Oprogramowanie z paczki o której mówię ma działać bez zająknięcia. Jeśli coś się wywala to wina środowiska na którym uruchamiasz. A jeśli problem pojawia się po wprowadzeniu modyfikacji to oczywiste co jest nie tak... Poza tym widzę że pracujesz na Raspberry PI. Moja wersja nigdy nie była przeze mnie testowana na Rasberry i nie wiem jak się tam zachowa.

bogdan

To jest najnowsza paczka wx.py_2019_05_25.zip. wszystko działa poprawnie tylko z tym jest problem.
jak powinna wyglądać linijka (147 wodowskazy = [ '2.149210050' , ) i czy do katalogu (/home/pi/sr0wx.py/imgw_podest_sq9atk.py ) muszę dodać jakiś plik ten co mnie interesuje miejscowość: Korzeńsko rzeka: Orla. nr wodowskazu 10.15116022 ????

bogdan

To jest najnowsza paczka wx.py_2019_05_25.zip. wszystko działa poprawnie tylko z tym jest problem.

SQ9ATK

A czy najnowsza paczka pobrana z tej strony uruchamia się poprawnie?

Bogdan

2019-07-24 07:39:56,374 root ERROR: Exception when running <imgw_podest_sq9atk.ImgwPodestSq9atk object at 0x7398f2f0>
Traceback (most recent call last):
File "sr0wx.py", line 168, in <module>
module_data = module.get_data()
File "/home/pi/sr0wx.py/imgw_podest_sq9atk.py", line 140, in get_data
s.__logger.info("::: Brak danych!!! "+ wodowskaz+" - " + rzeka + ' - ' + w['nazwa_org'])
UnboundLocalError: local variable 'rzeka' referenced before assignment

SQ9ATK

Bogdan A jakie błędy Ci się wyświetlają przy uruchamianiu tego skryptu?

Bogdan

Paweł czy mogę prosić o jakiś kontakt email? Dzisiaj całą noc w QRLu próbowałem uruchomić skrypt audio_generator/index.php ale nie dałem sobie rady. Przekonwertowalem sobie plik mp3 na ogg, poszło ale nie oto w tym chodzi. Chciałbym tobie wysłać plik config.py byś rzucił na niego okiem, bo jeszcze mi cos nie pasuje z tymi wodowskazami.


Pozdrawiam
Bogdan
3jab

SQ9ATK

Szczepan> Jeśli nic nie mówi to znaczy że na danym wodowskazie nie doszło do przekroczenia stanu
SP3PDK> Kolego a może by tak się nieco wysilić i zerknąc po katalogach? Przecież od razu widać że tam się podaje nazwy plików z katalogu pl_google, ale bez rozszerzenia. Do generowania służy skrypt audio_generator/index.php wraz z plikiem plik ze słownikikowym aktualnie podany w index.php. Uruchamia się w konsoli komendą php index.php.

sp3pdk

Witam
Stacja SP3PDK uruchomiona TESTOWO w 99% Raspberry PI+motorola. Mam problem z wodowskazem dla miejscowosci: Korzensko rzeka: Orla.
Jak powinna wygladac skladnia w linijce ... 147 w config.py
Traceback (most recent call last):
File "sr0wx.py, line 168, line in <module>
module_data = module.get_data()File "/home/pi/sr0wx.py/imgw_podest_sq9atk.py", line 140 in get_data
s.__logger.info(":::Brak danych!!! "+ wodowskaz+" - " + " ' - ' + w['nazwa_org'])
UnboundLocalError: localvariable 'rzeka' referenced before assignment
Chciałbym jeszcze zmodyfikowac powitalna zapowiedz (tu_eksperymetalna_automatyczna_stacja_pogodowa_dla_miasta_Rawicz )
Prosze o pomoc pozdrawiam
sp3pdk@interia.pl

Szczepan

Jeśli podam w configu wodowskaz 14.153150010 (Stargard) to nie mówi kompletnie nic tylko "źródło IMGW.
Jeśli podam wodowskaz 14.153140200 (Morzyczyn) to mówi "Przekroczenie stanów alarmowych rzeka jeź. Miedwie wodowskaz Morzyczyn".
Nie wiem dlaczego w pierwszym przypadku nie mówi nic.
Myślałem że powinno podać poziom wody.
Uprzejmie proszę o pomoc z tym modułem.

SQ9ATK

Moduł podaje które wodowskazy osiągnęły stany ostrzegawcze i które alarmowe. Co miałby jeszcze podawać?

Szczepan

Dziękuję za odpowiedź. Już uruchomiłem ale moduł wodowskazów mówi mi tylko nazwy wodowskazów a nie podaje żadnych wartości ani ostrzeżeń. Numery wpisałem z mapy.

SQ9ATK

Nie ma instalacji. Należy pobrac paczkę z oprogramowaniem i tylko doinstalować biblioteki, których brak sygnalizowany jest podczas próby uruchomienia programu komendą "python sr0wx.py".
Na stronie zawsze jest najnowsza wersja oprogramowania.

Szczepan

Witam. Piszę w sprawie SR0WX.
Jestem zainteresowany uruchomieniem.
Z linuxa korzystałem kilka lat temu ale myślę że ogarnę z drobną pomocą.
Jak powinna wyglądać instalacja?
Najnowsza wersja jest na tej stronie?
Dodam że zamierzam uruchomić stację na NanoPi NEO.

Proszę o jakieś informacje.

SQ9ATK

Stacja mogła by czytać dane jakiekolwiek, o ile przygotuje się odpowieni moduł, zamieniający dane źródłowe na predefiniowane wyrazy, z których ma się składać komunikat. W dalszej kolejności oprogramowanie wyszukuje w pamięci pliki dzwiękowe o takich samych nazwach jak wyrazy, i po prostu je odtwarza.

Michał SP5OSP

Czy automatyczna stacja pogodowa mogła by czytać ramki WX-ów APRS bez internetu ?

SQ9ATK

Tymczasowo nie działa. Trwa przebudowa urządzenia. Powinna wrócić w ciągu tygodnia, dwóch...

SQ9ATK

Nic nie stoi na przeszkodzie. Można na dowolnym paśmie, w wycinku przeznaczonym na tego typu stacje.

SQ6...

No i co z tego że z innym CTCSS ??? Na odbiorze nie musisz załączać subtonów :)

Łukasz

To już kwestia formalna. Od strony technicznej skoro dane z wodowskazu są dostępne w internecie to zakładam że dzieje się to automatycznie i sam wodowskaz ma odczyt elektroniczny więc tak jak napisałem na początku pozostaje kwestia formalnego załatwienia dostępu do danych z poziomowskazu i zamontowania stacji przekazującej dane przez aprs. Moja eksperymentalna stacja korzysta wyłącznie z czujników lokalnych i nie zamierzam tego zmieniać, a pomysł z przesyłaniem danych z wodowskazów jest czysto teoretyczny ale technicznie możliwy do zrealizowania. Przynajmniej tak mi się wydaje.

SQ9ATK

A jak zamierzasz pozyskać dane z wodowskazów bez pośrednictwa Internetu?

Łukasz

Przecież w wielu rejonach działają stacje pogodowe aprs wx. Można więc w pliku konfiguracyjnym modułu dać możliwość podania znaku wybranej stacji pogodowej lub maksymalną odległość takiego wx-a bo przeważnie podają one również swoją pozycje. I już mamy aktualne dane pogodowe z danego rejonu. Co do dosyłania danych z wodowskazów to chodziło mi o uruchomienie dodatkowej stacji aprs nadającej dane przez telemetrię. W ścieżce nadawanej ramki można podać znak stacji docelowej i wyłączyć przekazywanie ramki przez digi-ripitery żeby nie robić zbędnego zamieszania w sieci aprs. Do uruchomienia takiej stacji dosyłającej dane wystarczy z powodzeniem popularne i tanie Arduino i nadajnik/radiotelefon.

SQ9ATK

Mogę dorobić odpowiedni moduł ale skąd w aprs wzięły by się odpowiednie dane? Musiały by być serwowane z uwzględnieniem lokalizacji adresata.

Łukasz

Dokładnie tak. Dane z czujników, które nie mogą być zamontowane lokalnie przy stacji np z wodowskazów (doliny rzeczne nie są przecież dobrą lokalizacją dla stacji pogodowych szczególnie na UKF) można dosyłać via APRS do stacji głównej.

SP2JTC

Dlatego należałoby wykorzystywać alternatywne źródła komunikacji (HamNet, APRS itp.). Niestety u nas w SP nie ma zbytnio zainteresowania HamNetem, a jest to ciekawy projekt (następca PacketRadio).

Łukasz

Moim zdaniem stacja pogodowa która dane przesyła przez radio powinna być jednak niezależna od internetu bo ten w sytuacjach kryzysowych na ogół przestaje działać jako pierwszy (pamiętam jak to było w 2010 roku podczas pamiętnej powodzi). Ja zainspirowany powyższym projektem, swoją wersję napisałem w c++ i internet jest potrzebny tylko przy pierwszym uruchomieniu programu (do wygenerowania plików dźwiękowych) bo dane pobierane są z czujników lokalnych. Czyli do działania stacji potrzebny jest tylko prąd elektryczny zasilający raspberry zero i radiotelefon PMR. Podstawowa wada mojej wersji to brak prognoz i uboższe dane, a właściwie ilość danych zależy od zasobności budżetu na zakup odpowiednich czujników.

SQ9ZAV

Witam.
Zapomnieliście dodać że każda stacja nadaje z innym CTCSS, na przykład:
CTCSS 107,2 SR9WXFM Nowy Sącz
CTCSS 189,9 SR9WXR Kraków.
Pozdrawiam - Paweł.

Najnowsze ogłoszenia

Wszystkie ogłoszenia

Ostatnie wpisy

Więcej artykułów

Podstrony

Stacje pogodowe SR0WX.py

Ciekawe strony

Mapa stacji SR0WX