Pamiętaj mnie:

radiokomunikacja i łączność

Stacja pogodowa SR0WX

SR0WX jest projektem skupiającym stacje, które radiowo co kwadrans podają głosowo informacje meteorologiczne. Stacje działają na częstotliwości krótkofalarskiej 144.950 MHZ [FM] oraz na wybranych kanałach pasma obywatelskiego CB [AM]. Sygnał stacji można odbierac za pomocą odbiornika-skanera obejmującego pasmo VHF lub za pomocą CB-radia (zależnie od regionu).

Przeznaczeniem stacji jest informowanie mieszkańców o zagrożeniach meteorologicznych w danej okolicy.

Na przykładowy komunikat składa się:

  • raport o stanie pogody
  • prognoza pogody
  • informacje o przekroczeniach stanów rzek
  • informacje o ewentualnych zagrożeniach meteorologicznych

Sercem każdej ze stacji jest komputer z odpowiednio skonfigurowanym oprogramowaniem SR0WX.py rozpowszechnianym na zasadach Open Source.
Oprogramowanie to pobiera informacje z Internetu i po przetworzeniu podaje je głosowo, w języku polskim. Do komputera podłączony jest nadajnik radiowy.

Pomysł zrodził się w głowach dwóch wrocławskich krótkofalowców, Dawida SQ6EMM oraz Michała SQ6JNX. Bardzo szybko, bo już w lutym 2009, stacja działała testowo z domowego QTH SQ6EMM, a następnie, w ramach porozumienia z Dolnośląską Amatorską Siecią Ratunkową i Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, trafiła na budynek Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu skąd nadaje spod znaku SP6YRE. Pomysł zaczął się szybko rozprzestrzeniać na cały kraj.

Oprogramowanie powinno działać na każdym, nawet dziesięcioletnim komputerze, co sprawia, że koszty uruchomienia stacji mogą być niemal zerowe. Ja moją stację uruchomiłem na terminalu HP kupionym za około 40 zł. Najlepsze efekty osiągnąłem na systemie Linux Mint 13 Maya 32 bit Mate. System pod instalację wymaga 5.7 GB miejsca na dysku (pendrive USB lub karta pamięci). Do wyjścia karty dźwiękowej należy podłączyć wejście mikrofonowe nadajnika. PTT sterowanie jest przez jeden z pin-ów złącza COM.Aktywność stacji w sieci SR0WX

Dane spływają w czasie rzeczywistym. Proszę czekać...

Czas Znak Opis

Pliki z oprogramowaniem stacji do pobrania

Dyskusja:

SQ9ATK

Tymczasowo nie działa. Trwa przebudowa urządzenia. Powinna wrócić w ciągu tygodnia, dwóch...

SQ9ATK

Nic nie stoi na przeszkodzie. Można na dowolnym paśmie, w wycinku przeznaczonym na tego typu stacje.

SQ6...

No i co z tego że z innym CTCSS ??? Na odbiorze nie musisz załączać subtonów :)

Łukasz

To już kwestia formalna. Od strony technicznej skoro dane z wodowskazu są dostępne w internecie to zakładam że dzieje się to automatycznie i sam wodowskaz ma odczyt elektroniczny więc tak jak napisałem na początku pozostaje kwestia formalnego załatwienia dostępu do danych z poziomowskazu i zamontowania stacji przekazującej dane przez aprs. Moja eksperymentalna stacja korzysta wyłącznie z czujników lokalnych i nie zamierzam tego zmieniać, a pomysł z przesyłaniem danych z wodowskazów jest czysto teoretyczny ale technicznie możliwy do zrealizowania. Przynajmniej tak mi się wydaje.

SQ9ATK

A jak zamierzasz pozyskać dane z wodowskazów bez pośrednictwa Internetu?

Łukasz

Przecież w wielu rejonach działają stacje pogodowe aprs wx. Można więc w pliku konfiguracyjnym modułu dać możliwość podania znaku wybranej stacji pogodowej lub maksymalną odległość takiego wx-a bo przeważnie podają one również swoją pozycje. I już mamy aktualne dane pogodowe z danego rejonu. Co do dosyłania danych z wodowskazów to chodziło mi o uruchomienie dodatkowej stacji aprs nadającej dane przez telemetrię. W ścieżce nadawanej ramki można podać znak stacji docelowej i wyłączyć przekazywanie ramki przez digi-ripitery żeby nie robić zbędnego zamieszania w sieci aprs. Do uruchomienia takiej stacji dosyłającej dane wystarczy z powodzeniem popularne i tanie Arduino i nadajnik/radiotelefon.

SQ9ATK

Mogę dorobić odpowiedni moduł ale skąd w aprs wzięły by się odpowiednie dane? Musiały by być serwowane z uwzględnieniem lokalizacji adresata.

Łukasz

Dokładnie tak. Dane z czujników, które nie mogą być zamontowane lokalnie przy stacji np z wodowskazów (doliny rzeczne nie są przecież dobrą lokalizacją dla stacji pogodowych szczególnie na UKF) można dosyłać via APRS do stacji głównej.

SP2JTC

Dlatego należałoby wykorzystywać alternatywne źródła komunikacji (HamNet, APRS itp.). Niestety u nas w SP nie ma zbytnio zainteresowania HamNetem, a jest to ciekawy projekt (następca PacketRadio).

Łukasz

Moim zdaniem stacja pogodowa która dane przesyła przez radio powinna być jednak niezależna od internetu bo ten w sytuacjach kryzysowych na ogół przestaje działać jako pierwszy (pamiętam jak to było w 2010 roku podczas pamiętnej powodzi). Ja zainspirowany powyższym projektem, swoją wersję napisałem w c++ i internet jest potrzebny tylko przy pierwszym uruchomieniu programu (do wygenerowania plików dźwiękowych) bo dane pobierane są z czujników lokalnych. Czyli do działania stacji potrzebny jest tylko prąd elektryczny zasilający raspberry zero i radiotelefon PMR. Podstawowa wada mojej wersji to brak prognoz i uboższe dane, a właściwie ilość danych zależy od zasobności budżetu na zakup odpowiednich czujników.

SQ9ZAV

Witam.
Zapomnieliście dodać że każda stacja nadaje z innym CTCSS, na przykład:
CTCSS 107,2 SR9WXFM Nowy Sącz
CTCSS 189,9 SR9WXR Kraków.
Pozdrawiam - Paweł.

Najnowsze ogłoszenia

Wszystkie ogłoszenia

Ostatnie wpisy

Więcej artykułów

Podstrony

Stacje pogodowe SR0WX.py

Ciekawe strony

Mapa stacji SR0WX