SR0WX – Eksperymentalna automatyczna stacja pogodowa

SR0WX jest projektem skupiającym stacje, które radiowo co kwadrans podają głosowo informacje meteorologiczne. Stacje działają na częstotliwości krótkofalarskiej 144.950 MHZ [FM] oraz na wybranych kanałach pasma obywatelskiego CB [AM]. Sygnał stacji można odbierac za pomocą odbiornika-skanera obejmującego pasmo VHF lub za pomocą CB-radia.

Przeznaczeniem stacji jest informowanie mieszkańców o zagrożeniach meteorologicznych w danej okolicy.

Na przykładowy komunikat składa się:

  • raport o stanie pogody
  • prognoza pogody
  • informacje o przekroczeniach stanów rzek
  • informacje o ewentualnych zagrożeniach meteorologicznych

Sercem każdej ze stacji jest komputer z odpowiednio skonfigurowanym oprogramowaniem sr0wx.py (rozpowszechnianym na zasadach Open Source github.com/sq6jnx/sr0wx.py).
Oprogramowanie to pobiera informacje z Internetu i po przetworzeniu podaje je głosowo, w języku polskim. Do komputera podłączony jest nadajnik radiowy.

Pomysł zrodził się w głowach dwóch wrocławskich krótkofalowców, Dawida SQ6EMM oraz Michała SQ6JNX. Bardzo szybko, bo już w lutym 2009, stacja działała testowo z domowego QTH SQ6EMM, a następnie, w ramach porozumienia z Dolnośląską Amatorską Siecią Ratunkową i Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, trafiła na budynek Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu skąd nadaje spod znaku SP6YRE. Pomysł zaczął się szybko rozprzestrzeniać na cały kraj.

Oprogramowanie powinno działać na każdym, nawet dziesięcioletnim komputerze, co sprawia, że koszty uruchomienia stacji mogą być niemal zerowe. Najlepsze efekty osiągamy jednak korzystając z małych komputerów, zwanych terminalami, zasilanych z 12V, które nie posiadają żadnych elementów mechanicznych (do 100 zł/szt w zależności od konfiguracji). Dobrym uzupełnieniem są jednokanałowe radiotelefony (nawet bez odbiornika) na 144.950. Uruchomienie programu nie jest trywialne i wymaga chwili skupienia, jesteśmy jednak w stanie skonfigurować je dla Ciebie. Postaramy się też doradzić w doborze sprzętu oraz uruchomieniu.

Uwaga! Jeżeli twoja stacja przestała podawać aktualną pogodę zgłoś się do mnie.
Zainstaluję nowy moduł do pogody, a jeśli chcesz doinstaluję nowe moduły lub dorobię coś ciekawego.

Aktywność stacji w sieci SR0WX

Dane spływają w czasie rzeczywistym. Proszę czekać...

2017-08-20 17:05:02
Lp. Czas Znak IP Opis Lat Lon

Closed