SR0WX – Eksperymentalna automatyczna stacja pogodowa

Posted by – 2017/07/29 , views: 21025

SR0WX jest projektem skupiającym stacje, które radiowo co kwadrans podają głosowo informacje meteorologiczne. Stacje działają na częstotliwości krótkofalarskiej 144.950 MHZ [FM] oraz na wybranych kanałach pasma obywatelskiego CB [AM]. Sygnał stacji można odbierac za pomocą odbiornika-skanera obejmującego pasmo VHF lub za pomocą CB-radia (zależnie od regionu).

Przeznaczeniem stacji jest informowanie mieszkańców o zagrożeniach meteorologicznych w danej okolicy.

Na przykładowy komunikat składa się:

 • raport o stanie pogody
 • prognoza pogody
 • informacje o przekroczeniach stanów rzek
 • informacje o ewentualnych zagrożeniach meteorologicznych

Sercem każdej ze stacji jest komputer z odpowiednio skonfigurowanym oprogramowaniem SR0WX.py rozpowszechnianym na zasadach Open Source.
Oprogramowanie to pobiera informacje z Internetu i po przetworzeniu podaje je głosowo, w języku polskim. Do komputera podłączony jest nadajnik radiowy.

Pomysł zrodził się w głowach dwóch wrocławskich krótkofalowców, Dawida SQ6EMM oraz Michała SQ6JNX. Bardzo szybko, bo już w lutym 2009, stacja działała testowo z domowego QTH SQ6EMM, a następnie, w ramach porozumienia z Dolnośląską Amatorską Siecią Ratunkową i Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, trafiła na budynek Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu skąd nadaje spod znaku SP6YRE. Pomysł zaczął się szybko rozprzestrzeniać na cały kraj.

Oprogramowanie powinno działać na każdym, nawet dziesięcioletnim komputerze, co sprawia, że koszty uruchomienia stacji mogą być niemal zerowe. Ja moją stację uruchomiłem na terminalu HP kupionym za około 40 zł. Najlepsze efekty osiągnąłem na systemie Linux Mint 13 Maya 32 bit Mate. System pod instalację wymaga 5.7 GB miejsca na dysku (pendrive USB lub karta pamięci). Do wyjścia karty dźwiękowej należy podłączyć wejście mikrofonowe nadajnika. PTT sterowanie jest przez jeden z pin-ów złącza COM.

Oprogramowanie sr0wx.py dla stacji pogodowych:

 

Aktywność stacji w sieci SR0WX

Dane spływają w czasie rzeczywistym. Proszę czekać...

Czas Znak Opis IP

2 komentarze on SR0WX – Eksperymentalna automatyczna stacja pogodowa

 1. Łukasz napisał(a):

  Moim zdaniem stacja pogodowa która dane przesyła przez radio powinna być jednak niezależna od internetu bo ten w sytuacjach kryzysowych na ogół przestaje działać jako pierwszy (pamiętam jak to było w 2010 roku podczas pamiętnej powodzi). Ja zainspirowany powyższym projektem, swoją wersję napisałem w c++ i internet jest potrzebny tylko przy pierwszym uruchomieniu programu (do wygenerowania plików dźwiękowych) bo dane pobierane są z czujników lokalnych. Czyli do działania stacji potrzebny jest tylko prąd elektryczny zasilający raspberry zero i radiotelefon PMR. Podstawowa wada mojej wersji to brak prognoz i uboższe dane, a właściwie ilość danych zależy od zasobności budżetu na zakup odpowiednich czujników.

 2. SQ9ZAV napisał(a):

  Witam.
  Zapomnieliście dodać że każda stacja nadaje z innym CTCSS, na przykład:
  CTCSS 107,2 SR9WXFM Nowy Sącz
  CTCSS 189,9 SR9WXR Kraków.
  Pozdrawiam – Paweł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *