Pamiętaj mnie:

Radiokomunikacja

Kolejna aktualizacja modułu Geomagnetic dla stacji SR0WX

W związku kolejną zmianą struktury danych,  z których korzysta moduł Geomagnetic do stacji pogodowej SR0WX, wypuściłem nową, poprawioną wersję tego modułu.

Nowa wersja dostępna jest do pobrania wraz z całą paczką sr0wx.py_2019_05_05.zip. Plik geo_magnetic_sq9atk.py zachował wsteczną kompatybilność i w działających stacjach wystarczy tylko aktualizacja samego pliku. Po tej operacji moduł powróci do działania.

Arduino SWR Scanner - alternatyne oprogramowanie

Stworzyłem alternatywne oprogramowanie do SWR Scannera. Jako wzrór posłużyła wersja napisana przez JA2GQP. 

Mój Scanner zbudowałem z użyciem dobieranych elementów (parowane rezystory, diody, kondensatory) dzięki czemu udało się uzyskać całkiem niezłą symetrię układu pomiarowego. Egzemplarz zadziałał od razu po podłączeniu. Z uwagi na zaniżanie wskazań SWR, dodałem czteropunktową kalibrację wskazań. Dodałem również prostą korekcję czułości w funkcji częstotliwości. Bez tego układ również nadawał się do pracy ale fakt przekłamanych pomiarów nie dawał mi spokoju :-)

Nowością jest funkcja oznaczania rezonansów. Bardzo fajnie to wygląda. Dorobiłem również możliwość łatwej modyfikacji wymiarów i położenia wykresu. Dzięki temu uzyskałem przestrzeń na wyświetlanie dodatkowych informacji w przyszłości.

Aktualizacja modułu Geomagnetic dla stacji SR0WX

W związku z awarią modułu Geomagnetic do stacji pogodowej SR0WX, wypuściłem nową, poprawioną wersję tego modułu.

Nowa wersja dostępna jest do pobrania wraz z całą paczką sr0wx.py_2019_03_04.zip. Plik geo_magnetic_sq9atk.py zachował wsteczną kompatybilność i w działających stacjach wystarczy tylko aktualizacja samego pliku. Po tej operacji moduł powróci do działania.

Odbiór SSB na Yaesu FT-60

Wykorzystując konwerter HF/VHF, zewnętrzny generator w.cz. oraz niedoskonałości ekranowania toru p.cz. w dowolnym odbiorniku AM można pokusić się o odbiór silnych stacji pracujących emisją SSB w zakresie fal krótkich. W tym przypadku eksperyment udał się z urządzeniem YAESU FT-60.

Niestety z większością chińskich urządzeń taka sztuczka się nie uda gdyż nie posiadają one możliwości odbioru emisji AM.

Retransmisja audycji upamiętniającej setną rocznicę nadania depeszy notyfikującej odrodzenie Rzeczypospolitej

O północy z 18 na 19 listopada 2018 r. Polskie Radio przerwie audycje na wszystkich swoich antenach, aby treść depeszy notyfikującej odrodzenie Rzeczypospolitej została odczytana w setną rocznicę jej nadania. Swoista Polska Deklaracja Niepodległości jest tematem przewodnim tegorocznej edycji akcji społecznej „Mamy Niepodległą!”, prowadzonej od 2013 roku przez Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. 

Nowy moduł meteo/forecast dla stacji SR0WX – OpenWeatherMap

Udało mi się skończyć i uruchomić nową wersję najważniejszego modułu stacji pogodowej czyli modułu odpowiedzialnego za zaciąganie danych pogodowych. W nowym module informacje pogodowe pobierane są z serwisu OpenWeatherMap. Serwis udostępnia dane w różnych formatach do wyboru, ja wybrałem format JSON.

Konfiguracja modułu jest bardzo prosta i sprowadza się do podania współrzędnych miejsca, dla którego chcemy pobrać dane pogodowe. W udostępnionej paczce są już wygenerowane sample niezbędne do pracy modułu.

Jak uzasadnić likwidację polskich krótkofalowych ośrodków nadawczych?

Szeroko rozpowszechniona opinia na temat radiofonii długo-, średnio- i krótko-falowej mówi, iż radiofonia w tym zakresie to przeżytek i że korzystają z niej już tylko słabo rozwinięte lub bardzo wielkie obszarowo kraje. Wielu rządowych "specjalistów" od broadcastingu powtarza to jak mantrę, podnosząc również temat wysokich kosztów takiej działalności. Próbują uzasadniać tym rozpoczętą w latach 90-tych likwidację wszystkich polskich ośrodków nadawczych AM. Opinią braku opłacalności zainteresowane osoby karmione są również w ogólnodostępnych oraz branżowych mediach. Jest ona powielana na okazję każdej rozmowy, w której padają pytania dlaczego polskiego języka na falach krótkich, średnich i długich w zasadzie już nie słychać...

Jak powyżej przedstawiona sytuacja ma się do faktu, że najbardziej nowoczesny kraj świata jakim jest Japonia, posiada cały czas działające dziesiątki ośrodków nadawczych pracujących poniżej 30MHz, szczególnie na falach średnich? Dowodem na to jest harmonogram nadawania stacji krótkofalowych z całego świata. Widać jak na dłoni iż audycje nadawane emisją AM są tam na porządku dziennym. Powyższy harmonogram to najlepszy dowód na to, że radiofonia AM ma się całkiem nieźle nie tylko w Japonii ale i w wielu europejskich krajach.

Giełda krótkofalarska

Wszystkie ogłoszenia

Podstrony

Stacje pogodowe SR0WX.py

Najnowsze komentarze

Najnowsze artykuły

Więcej artykułów

Mapa stacji SR0WX