Pamiętaj mnie:

Radiokomunikacja

Arduino SWR Scanner - alternatyne oprogramowanie

Stworzyłem alternatywne oprogramowanie do SWR Scannera. Jako wzrór posłużyła wersja napisana przez JA2GQP. 

Mój Scanner zbudowałem z użyciem dobieranych elementów (parowane rezystory, diody, kondensatory) dzięki czemu udało się uzyskać całkiem niezłą symetrię układu pomiarowego. Egzemplarz zadziałał od razu po podłączeniu. Z uwagi na zaniżanie wskazań SWR, dodałem czteropunktową kalibrację wskazań. Dodałem również prostą korekcję czułości w funkcji częstotliwości. Bez tego układ również nadawał się do pracy ale fakt przekłamanych pomiarów nie dawał mi spokoju :-)

Nowością jest funkcja oznaczania rezonansów. Bardzo fajnie to wygląda. Dorobiłem również możliwość łatwej modyfikacji wymiarów i położenia wykresu. Dzięki temu uzyskałem przestrzeń na wyświetlanie dodatkowych informacji w przyszłości.

Oryginalne oprogramowanie było dość prymitywne i przed każdym skanowaniem czyściło cały ekran. Wynikało to z konieczności odświeżenia całej siatki na której rysowany jest wykres. Bardzo to wydłużało pomiary a używanie analizatora nie było komfortowe.

Postanowiłem rozwiązać ten problem i tak zbudowałem algorytm, aby skanowanie odbywało się w sposób ciągły. Należało znaleźć sposób na usuwanie starego wykresu i przywracanie brakujących fragmentów siatki, które wykres zamalowywał. Rysowanie całej siatki co przebieg zajmowało sporo czasu i było bardzo nieoptymalne. Poradziłem sobie i z tym problemem. Teraz siatka wygląda idealnie. Delikatatne przerwy w wykresie wynikają jak sądzę z problemu z zaokrąglaniem liczb zmiennoprzecinkowych w części kodu odpowiedzialnej za usuwanie starego wykresu. Na razie nie wiem jak to naprawić ale nie stanowi to jakiegoś istotnego mankamentu.

Zapraszam do testowania oprogramowania mojego pomysłu. Zawsze aktualna wersja znajduje się tutaj:

https://github.com/sq9atk/swrScanner

Giełda krótkofalarska

Wszystkie ogłoszenia

Podstrony

Stacje pogodowe SR0WX.py

Najnowsze komentarze

Najnowsze artykuły

Więcej artykułów

Mapa stacji SR0WX