Pamiętaj mnie:

Radiokomunikacja

Jak uruchomic stacje pogodową sr0wx

Aby uruchomić stację pogodową systemu sr0wx.py należy w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w sprzęt, na którym to oprogramowanie uruchomimy. Nadaje się do tego w zasadzie każdy w miarę współczesny komputer PC. Należy wziąć pod uwagę fakt, iż taki komputer będzie pracował 24 godziny na dobę i istotne jest aby charakteryzował się małym poborem energii. To w zasadzie zawęża zakres poszukiwań sprzętu tylko do urządzeń terminalowych. Na szczęście na rynku jest szeroki wybór tego typu urządzeń i dość łatwo wejść w posiadanie takiego sprzędu.

Drugą istotną sprawą jest moc obliczeniowa. Pomimo na prawdę niewielkich wymagań stawianych sprzętowi w kontekście samego oprogramowania sr0wx.py, należy wziąć pod uwagę wymagania stawiane przez system operacyjny. Ponieważ systemy operacyjne i oprogramowanie puchną i wymagają coraz większej mocy obliczeniowej, w obecnym czasie niestety nie uruchomimy stacji pogodowej na komputerze sprzed 20 lat. W początkowym okresie uruchamiania stacji pogodowych nadawał się do tego komputer, dla którego standardem było 256MB pamięci RAM (np bardzo popularny terminal HP T5720). Umożliwiał on komfortową pracę z systemem Ubuntu 10.04, a po zwiększeniu ilości pamięci RAM - Ubuntu 12.04. Na dzień dzisiejszy (marzec 2021) te systemy już dawno temu utraciły wsparcie. Aktualnie wyborem nr 1 jest Ubuntu 16.04 Mate i386. Ja ten system uruchomiłem wykorzystując terminal HP ThinClient T510 z 2GB RAM DDR3 i pamięcią masową 16GB SSD. Terminal taki jest do nabycia za kwotę około 70zł.

 

Uwaga! Poniższy opis dotyczy instalacji Ubuntu 16.04 Mate i386 na terminalu ThinClient T510 z 2GB RAM DDR3 z 16GB SSD.

Pierwszym krokiem rozpoczynającym przygotowanie terminala pod budowę stacji pogodowej sr0wx.py jest oczywiście zainstalowanie systemu operacyjnego. Obrazy ISO można pobrać z poniższych stron:

https://releases.ubuntu-mate.org/archived/xenial
http://cdimage.ubuntu.com/ubuntu-mate/releases/16.04/release/


Następnie za pomocą odpowiedniego programu, z pobranego obrazu przygotowujemy bootowalny pendrive USB, uruchamiamy za jego pomocą nasz terminal i przechodzimy cały proces instalacji. Dobrze w tym momencie podłączyć terminal do internetu za pomocą karty sieciowej przewodowej lub WiFi. Większośc popularnych kart WiFi zadziała od razu po podłączeniu (polecam TP-Link TL-WN722n). Po zainstalowaniu systemu i połączeniu z internetem należy odświeżyć źródła oprogramowania:

sudo apt-get update

i zainstalować program Git (będzie potrzeby do pobrania oprogramowania sr0wx.py z Githuba)

sudo apt-get install git

Można jeszcze (ale nie jest to niezbędne) dokonać kompleksowej aktualizacji całego systemu operacyjnego zaciągając najnowsze paczki oprogramowania, które nie wchodziły w skład instalatora:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade

Po dokonaniu tych czynności mamy terminal ze świeżym systemem operacyjnym gotowym do zainstalowania oprogramowania stacji pogodowej.

Najnowszą wersję oprogramowania sr0wx.py można pobrać z adresów:

Paczka ZIP z Githuba: POBIERZ
Cały projekt na Githubie: https://github.com/sq9atk/sr0wx

Rozpakowany katalog z oprogramowaniem sr0wx.py najlepiej umieścić w głównym folderze użytkownika. Następnie należy doinstalować paczki niezbędne do działania oprogramowania oraz przyznać użytkownikowi prawa do korzystania z portu szeregowego COM, za pomocą którego będzie się odbywać sterowanie PTT nadajnika stacji pogodowej. Należy w tym celu uruchomić dwie komendy:

sudo apt-get install git python-pygame python-tz python-imaging python-serial curl php7.0 php7.0-curl ffmpeg
sudo gpasswd --add ${USER} dialout

W tym momencie nasz system jest w pełni przygotowanydo pierwszego uruchomienia oprogramowania sr0wx. Używając terminala należy wejść do folderu sr0wx i wydać komendę:

python sr0wx.py

Jeśli wszystkie poprzednie czynności wykonaliśmy poprawnie, uruchomi się oprogramowanie. Po kolei zostaną uruchomione wszystkie moduły, wykonując czynności służące zdobyciu danych pogodowych, niezbędnych do przygotowaniu głosowego komunikatu pogodowego. Na końcu usłyszymy z wbudowanego głośnka gotowy komunikat.

Pozostaje sprawić aby oprogramowanie uruchamiało się cykliczne, włączało nadajnik i przekazywało do niego dźwięk z karty dźwiękowej.

c.d.n.

Giełda krótkofalarska

Wszystkie ogłoszenia

Podstrony

Stacje pogodowe SR0WX.py

Najnowsze komentarze

Najnowsze artykuły

Więcej artykułów

Mapa stacji SR0WX