Pamiętaj mnie:

Radiokomunikacja

Stacja pogodowa SR0WX na terminalu HP-5720

Terminal HP-T5720 (Athlon 1GHz/512MB RAM DDR1) z zainstalowanym systemem Linux Mint 13. System jest nieco odchudzony i po uruchomieniu zajmuje około 150MB w pamięci RAM. Domyślnie nie uruchamia GUI. Nie ma takiej potrzeby gdyż sterowanie całym terminalem odbywa się przez połączenie SSH.

W czasie instalacji systemu terminal definitywnie odmawiał współpracy - wieszał się w czasie uruchamiania z LIVE CD lub w czasie instalacji systemu. Trwało to wszystko bardzo długo, powyżej godziny na jedną próbę... Spróbowałem zainstalować system na dysku przy pomocy innego komputera, dużo szybszego. Następnie dysk został z powrotem podpięty do terminala. Tym razem wszystko poszło jak należy i terminal uruchomił się. Widać tutaj również jedną z wielu zalet systemu Linux - zainstalowany system na 99% uruchomi się na innej maszynie, do której przepięty zostanie dysk. Z systemem Windows taka sztuczka niestety nie uda się...

Zainstalowane oprogramowanie stacji pogodowej SR0WX posiada domyślnie moduł WorldWeatherOnline. W mojej stacji doinstalowałem zmodyfikowane moduły: IMGW-Podest (wodowskazy) i MeteoAlarm.eu, pochodzące ze starszej wersji oprogramowania, zostały przeze mnie zrefaktoryzowane i dostosowaniu do aktualnej wersji. Nie było to zadanie trywialne gdyż nigdy wcześniej nie programowałem w Pythonie. Dorobiłem również własny moduł kalendarium, na razie podający informacje o wschodzie i zachodzie słońca (na nagraniu jeszcze go nie słychać).

Terminal będzie współpracował z nadajnikiem YAESU FTM1102, pracującym na częstotliwości 144.950. Zasięg stacji przy mocy 10W i antenie 5/8 fali to 70-85km (przy odsłuchu na antenie stacjonarnej). Przy odsłuchu na urządzeniu ręcznym zasięg wyniesie około 10-15km.
Cena używanego terminala to około 50zł.

Giełda krótkofalarska

Wszystkie ogłoszenia

Podstrony

Stacje pogodowe SR0WX.py

Najnowsze komentarze

Najnowsze artykuły

Więcej artykułów

Mapa stacji SR0WX