Pamiętaj mnie:

Radiokomunikacja

QRP TRX 80m Kajman

Każdy prawdziwy krótkofalowiec powinien mieć na koncie zbudowanie działającego urządzenia własnej konstrukcji jednak bardzo trudno skonstruować urządzenie dorównujące parametrami fabrycznym konstrukcjom. Wymagana do tego jest olbrzymia wiedza, doświadczenie i zasoby finansowe. Na takie przedsięwzięcia mogą sobie pozwolić tylko nieliczni radioamatorzy. Każdy, kto ma przeciętne pojęcie o elektronice i pragnie skorzystać z unikalnej możliwości jaką posiadają krótkofalowcy - pracy na urządzeniu własnej konstrukcji - może zbudować urządzenie QRP małej mocy. Budowa takich urządzeń nie wymaga dużych zasobów finansowych, dostępu do zaawansowanych narzędzi ani skomplikowanych procesów związanych z uruchomieniem i strojeniem. Są to przeważnie urządzenia jednopasmowe o mocy kilku watów ale umożliwiają już prowadzenie łączności ze stacjami z całej Europy.

Idealnym urządzeniem do samodzielnego skonstruowania jest transciver Kajman zaprojektowany przez polskiego krótkofalowca Jerzego SQ7JHM. Jest to konstrukcja bardzo prosta, oparta o scalone mieszacze NE612. Poprawnie zlutowany Kajman, zmontowany ze sprawnych elementów działa od razu po uruchomieniu. Wymagane jest tylko dostrojenie częstotliwości generatora BFO za pomocą trymera C8 na maksymalną zrozumiałość odbieranego sygnału oraz ewentualnie dostrojenie obwodów we filtrze pasmowym Tr2-C36, Tr1-C34.

Osobiście wszystkie Kajmany, które zbudowałem działały z syntezerami częstotliwości DDS jako generatorami VFO, dzieki czemu nie było problemów z dryftem częstotliwości spowodowanym temperaturową zmianą parametrów podzespołów w generatorze. Trochę skupienia wymaga nawiniecie cewek oraz dobranie rezonatorów oraz kondensatorów do filtra SSB jednak nie są to czynności trudne. Świetnym dodatkiem do transcivera jest prosty układ ARW ale i bez niego można z powodzeniem pracować.

Materiały niezbędne do zbudowania Kajmana

Podstrony

Stacje pogodowe SR0WX.py

Mapa stacji SR0WX

Giełda krótkofalarska

Wszystkie ogłoszenia

Najnowsze artykuły

Więcej artykułów

Najnowsze komentarze