Pamiętaj mnie:

Radiokomunikacja

Stacje numeryczne

Stacje numeryczne (także: stacje numeryczne, radiostacje liczbowe, radiostacje nadające liczby) – radiostacje krótkofalowe o nieustalonym statusie i własności. Zwykle nadają zestaw liczb, słów albo liter, lub wyrazów alfabetu fonetycznego czytanych przez lektora lub syntezator mowy. Stacje nie są zarejestrowane w ITU Międzynarodowym Związku Telekomunikacyjnym; a więc ich działalność ma z punktu widzenia prawa charakter piracki.

Radiostacje te wykorzystuje się najpewniej w charakterze jednostronnego kanału łączności ze szpiegami pracującymi na odległych zakonspirowanych placówkach. Jedynym krajem, który oficjalnie potwierdził używanie radiostacji numerycznych na swoim obszarze są Czechy[2]. Żadne z pozostałych państw, na terenie których pracują te radiostacje, nie potwierdziło do tej pory oficjalnie tego faktu. W jednym przypadku szpiegowska działalność radiostacji nadającej liczby była przedmiotem sprawy sądowej w Stanach Zjednoczonych[3].

Część z radiostacji numerycznych pojawia się nagle i równie gwałtownie milknie, ale niektóre mają regularną „ramówkę”. Ich działalność nasiliła się nieznacznie na początku lat 90. XX wieku. Po definitywnym zakończeniu zimnej wojny (druga połowa lat 90.) aktywność stacji zmalała.

Źródło: Wikipedia

 
Więcej ciekawych nagrań na profilu Instytut Badania Jonosfery.

Podstrony

Stacje pogodowe SR0WX.py

Mapa stacji SR0WX

Giełda krótkofalarska

Wszystkie ogłoszenia

Najnowsze artykuły

Więcej artykułów

Najnowsze komentarze