Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) to dwa popularne sposoby oszczędzania na emeryturę, stanowiące uzupełnienie świadczenia z ZUS-u. Narzędzia te stanowią III filar systemu emerytalnego.
Czym są IKE i IKZE?
IKE to konto, które pozwala na gromadzenie oszczędności na emeryturę, a jego dużym plusem są korzyści podatkowe. Na czym dokładnie to polega? Środki zgromadzone na IKE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych, znanego jako podatek Belki, koniecznie trzeba jednak spełnić te 2 warunki:
- Wypłata nastąpi dopiero po osiągnięciu 60. roku życia lub 55. roku życia w przypadku wcześniejszej emerytury.
- Aby skorzystać z tego zwolnienia, trzeba również spełnić warunek dotyczący długości oszczędzania – konto musi być aktywne przez co najmniej 5 lat lub musisz dokonać wpłaty w wysokości co najmniej połowy wartości do 5 lat przed wypłatą.
IKZE także jest produktem umożliwiającym dobrowolne oszczędzanie na emeryturę. Oferuje ono możliwość odliczenia wpłat od podstawy opodatkowania, co pozwala na obniżenie podatku dochodowego w roku, w którym dokonano wpłaty. Wypłaty z IKZE są możliwe po osiągnięciu 65. roku życia, a w przypadku wcześniejszej wypłaty, konieczne jest zapłacenie podatku dochodowego od zgromadzonych środków.
Jakie są limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku?
Koniecznie musisz mieć świadomość, że wpłaty na IKE oraz IKZE są ograniczone. Każdego roku obowiązują ściśle określone limity. W przypadku IKE wpłaty nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej trzykrotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. W związku z tym, w 2024 roku limit wynosi 23 472 zł.
Z kolei wpłaty dokonywane na IKZE w danym roku kalendarzowym nie mogą być wyższe niż przeciętne prognozowane wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej na dany rok pomnożone przez współczynnik 1,2. Oznacza to, że w 2024 roku limit ten wynosi 9 388,8 zł.
Gdzie można założyć IKE i IKZE?
Istnieje wiele podmiotów, które umożliwią Ci założenie Indywidualnego Konta Emerytalnego lub Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Żeby to zrobić, trzeba zawrzeć umowę z jedną z wymienionych niżej instytucji finansowych:
- fundusze inwestycyjne (otwarte fundusze inwestycyjne oraz specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte),
- podmioty prowadzące działalność maklerską (domy maklerskie i banki prowadzące działalność maklerską),
- zakłady ubezpieczeń na życie,
- dobrowolne fundusze emerytalne,
- banki.
Należy jednak koniecznie pamiętać o 1 rzeczy: przed zawarciem umowy o prowadzenie IKE lub IKZE osoba fizyczna musi złożyć oświadczenie, że nie gromadzi środków na IKE lub IKZE w innej instytucji finansowej albo że je gromadzi i zobowiązuje się do dokonania wypłaty transferowej.
Co najlepiej wybrać?
Decyzja między IKE a IKZE musi być oparta na Twojej sytuacji finansowej oraz celach oszczędnościowych. Jeśli szukasz większej elastyczności i możliwości wcześniejszego dostępu do środków, IKE może być lepszym wyborem. Z kolei, jeśli chcesz skorzystać z ulg podatkowych i planujesz długoterminowe oszczędzanie, IKZE może okazać się korzystniejsze. Nie ma więc jednej uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Warto również rozważyć możliwość posiadania obu kont jednocześnie, co pozwoli na optymalizację strategii oszczędzania i inwestowania.