Planujesz wyjazd do pracy do Niemiec jako opiekunka? Na to uważaj!

pexels cottonbro 7231077 Planujesz wyjazd do pracy do Niemiec jako opiekunka? Na to uważaj!

Zbliżające się wakacje sprawiają, że wiele młodych osób poszukuje dodatkowych możliwości zarobku. Taką daje, chociażby praca opiekunki seniora w Niemczech. W okresie wakacji i tuż przed nimi pojawia się wiele ofert dla studentów. Proponowana jest im przede wszystkim praca na zastępstwo. Na co uważać podejmując ją i gdzie szukać zatrudnienia, aby było bezpiecznie i legalnie?

Nieuczciwe praktyki w zatrudnianiu opiekunek seniora w Niemczech – jakie są?

Jednym z najczęstszych nadużyć w pracy w charakterze opiekunki jest zatrudnienie na czarno. Wysyp takich ofert pojawia się przede wszystkim w okresie wakacyjnym i około wakacyjnym Wtedy to bowiem rodziny seniorów szukają opiekunek na zastępstwo – czyli tych, które na krótki okres zastąpią stałe opiekunki. Często kontrakty dla zastępczyni obejmuje 1, 2 maksymalnie 4 tygodnie pracy. Rodziny chcąc zaoszczędzić, proponują im pracę na czarno, czyli tą nielegalną. Oznacza to, że opiekunka nie jest objęta ubezpieczeniem zdrowotnym, nie są odprowadzane za nią składki emerytalne, a także nie są chronione jej prawa pracownicze. Może to wiązać się z tym, że po 4 tygodniach pracy wróci bez obiecanego wynagrodzenia lub tylko z jego częścią i w żaden sposób nie będzie w stanie dochodzić swoich praw.

pexels gustavo fring 8770109 Planujesz wyjazd do pracy do Niemiec jako opiekunka? Na to uważaj!

Do nieuczciwych praktyk należy też zatajenie podstawowych informacji o zakresie zlecenia. Rodziny często ukrywają faktyczny stan zdrowia podopiecznego (szczególnie jeśli jest on poważny). Mogą one również ukrywać, iloma osobami finalnie ma się zajmować opiekunka czy jaki jest zakres obowiązków domowych. Często też nie mówi, że senior ma np. problem z agresją, depresją itp.

Weryfikując ofertę pracy, pamiętaj też, aby dokładnie przeczytać umowę. Zwróć uwagę, czy nie zawiera ona zapisów o karach dla opiekunek (i za co one są nakładane) oraz za co naliczane są dodatkowe obciążenia finansowe np. za dojazd na miejsce/powroty do domu, kursy językowe, pomoc w kwestiach formalnych.

pexels brotin biswas 158640 518543 Planujesz wyjazd do pracy do Niemiec jako opiekunka? Na to uważaj!

Jak chronić się przed nieuczciwymi pracodawcami w Niemczech?

Sposobem na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek jest agencja pracy dla opiekunek w Niemczech. Wybór tej profesjonalnej oznacza, że warunki zatrudnienia oraz pracy będą zweryfikowane i potwierdzone, a w przypadku problemów agencja będzie interweniować. Agencja pracy dla opiekunek w Niemczech oferuje też szeroki dostęp do ofert – znajdziesz je, chociażby na https://opieka.felizajob.pl, dzięki czemu z łatwością wybierzesz taką pracę, która odpowiada Ci zarówno pod względem wynagrodzenia, zakresu obowiązków, jak i lokalizacji.