Czym jest zdrada emocjonalna i jak ją rozpoznać?

zdrada emocjonalna

Zdrada emocjonalna polega na nawiązaniu bliskiej relacji z osobą, która nie jest partnerem. Jej sygnały są zazwyczaj subtelne i mogą obejmować między innymi częste spotkania oraz szczególne zainteresowanie drugą osobą. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest emocjonalna zdrada oraz zapoznać się z większą ilością informacji na temat jej rozpoznawania.

Przyczyny zdrady emocjonalnej

Zdrada emocjonalna może pojawić się w bardzo zróżnicowanych okolicznościach i na różnych etapach życia, podobnie jak zdrada fizyczna. Jednak najczęściej tego typu problemy w związku pojawiają się na skutek kryzysu, a także nadmiernego znudzenia oraz rutyny. Emocjonalna zdrada swojego partnera może być również efektem relacji przyjacielskiej z drugą osobą, która przeradza się w „coś więcej”. Zdradzanie może być także wynikiem niezaspokojonych w związku potrzeb oraz pragnień, a w tym braku zrozumienia i czasu dla siebie nawzajem.

Czym jest zdrada emocjonalna?

Wiele osób zastanawia się, czym tak dokładnie jest zdrada emocjonalna. Za ten typ zdrady można uznać nawiązanie bliskiej relacji z osobą, najczęściej płci przeciwnej, która nie jest partnerem. Po bliższym poznaniu dwóch osób może dojść do zdrady emocjonalnej, w której nie będą obecne fizyczne kontakty, takie jak stosunki seksualne. Jednak może do nich dojść na późniejszym etapie znajomości, gdy staje się ona coraz bardziej zaawansowana. W zdradzie emocjonalnej relacja z inną osobą staje się silniejsza niż z własnym partnerem.

Częste spotkania

Istnieje wiele sygnałów, które mogą świadczyć o wystąpieniu zdrady emocjonalnej. Jednym z nich są częstsze spotkania z daną osobą, na które mogą nam zwrócić uwagę członkowie rodziny, a także przyjaciele. Częstotliwość spotkań wzrasta, a wspólne spędzanie wolnego czasu staje się nieodłącznym elementem codzienności. Więcej czasu spędza się ze swoim przyjacielem niż z własnym partnerem, co bywa problematyczne dla związku. Podczas trwania zdrady emocjonalnej mogą pojawiać się również kłamstwa wobec obecnego partnera, które wynikają ze strachu przed przyznaniem się do własnych działań. Często spotkania oraz kontakty emocjonalnych kochanków są przez nich ukrywane, szczególnie na początkowym etapie tej relacji.

Natężone kontakty

Kolejnym sygnałem, który może świadczyć o zdradzie emocjonalnej, są natężone kontakty pary. Mogą one polegać zarówno na rozmowach telefonicznych i wiadomościach, jak i kontaktowaniu się przez sieć, na przykład rozmowach na komunikatorach internetowych, czy też kontaktach w mediach społecznościowych. W obecnych czasach dzięki szerokiemu dostępowi do technologii nawiązywanie relacji stało się niezwykle łatwe. Zdrada emocjonalna może objawiać się jako ciągłe oczekiwanie na wiadomości od ulubionej osoby lub częste sprawdzanie telefonu. Osoba, która zdradza, może także jako pierwsza inicjować kontakt i sama wysyłać wiadomości, zamiast ich oczekiwać. Taka relacja zazwyczaj jest inicjowana przez dwie strony.

Powierzanie sekretów

Wśród charakterystycznych cech zdrady emocjonalnej można również wskazać powierzanie drugiej osobie swoich tajemnic oraz sekretów, a także opowiadanie o ważnych wydarzeniach życiowych. Taka sytuacja szczególnie powinna wzbudzać uwagę, gdy zamiast rozmawiać ze swoim partnerem woli się dzielić informacjami z teoretycznie obcą dla siebie osobą lub bliskim przyjacielem. Osobą, z którą powinno się dzielić swoim światem oraz jego najważniejszymi aspektami, jest w pierwszej kolejności partner. Natomiast jeśli inna osoba staje się tą ważną, to nie powinno się żyć w złudzeniach i okłamywać swojego partnera.

Koncentracja na drugiej osobie

Zdrada emocjonalna obejmuje także skupianie myśli na drugiej osobie, które w początkowej fazie znajomości może trwać nawet cały czas. Myśli o drugiej osobie są bardzo intensywne i pojawiają się zaraz po przebudzeniu się, a przed zaśnięciem dalej są obecne. Myśli o drugiej osobie, która nie jest partnerem, mogą zaprzątać głowę przez cały dzień i może to świadczyć właśnie o zdradzie emocjonalnej. Przykładem jest zastanawianie się, co akurat robi bliska osoba.

Porównywanie do partnera

W zdradzie emocjonalnej bardzo często porównuje się nowo poznaną osobę lub przyjaciela do swojego partnera. Uważa się, że jest ona lepsza w wielu aspektach oraz tym samym umniejsza swojego partnera i jego rolę we wspólnym życiu. Dotychczasowy partner zawsze staje na straconej pozycji, ponieważ nie jest tak atrakcyjny, jak ktoś nowy. Porównywanie dwóch osób uwidacznia również wady partnera, które przeszkadzają na co dzień. Może to prowadzić do szeregu nieporozumień w związku, a nawet kłótni.

Jak rozpoznać zdradę emocjonalną?

Rozpoznanie zdrady emocjonalnej nie jest tak proste, jak to się może na początku wydawać. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na wszelkie subtelne sygnały, a także odmienne zachowania swojego partnera. Partner, który dopuszcza się zdrady emocjonalnej, może unikać wspólnego spędzania wolnego czasu, a także wzajemnych relacji intymnych. Może także nadmiernie dbać o swoją prywatność i na przykład chować swój telefon. Sygnałem zdrady psychicznej może być także nadmierne dbanie o wygląd, aby podobać się ważnej dla siebie osobie.

Związek po zdradzie emocjonalnej

Zdrada emocjonalna bez wątpienia jest bardzo bolesnym doznaniem, które może w negatywny sposób wpłynąć na kondycję psychiczną człowieka. Wiele osób zastanawia się, czy związek po zdradzie jest wciąż możliwy. Jednak na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zależy ona od wielu czynników, a w tym od indywidualnych cech osobowościowych obu partnerów. Warto zdobyć się na szczerą rozmowę oraz wyjaśnić sobie wszystko. Kontynuacja tej relacji może wymagać nawet wzięcia udziału we wspólnej terapii psychologicznej.

Jak odbudować związek po zdradzie emocjonalnej?