Jakie są objawy depresji i jak pomóc takiej osobie?

depresja Jakie są objawy depresji i jak pomóc takiej osobie?

Stres, życie w biegu, strach o przyszłość i wiele innych trudności powoduje, że coraz większa liczba osób cierpi na depresję. Jest to podstępna choroba, którą nie zawsze można zauważyć. Czasami rozwija się bardzo długo, a chory skrywa się przed światem, bo się wstydzi lub nie chce, by ktoś mu pomógł. Jakie są objawy depresji i co zrobić, by pomóc takiej osobie wyjść z tej sytuacji?

Depresja – co to za choroba i jakie są jej przyczyny?

Często zdarza się tak, że ktoś chodzi smutny, bo zdarzyło się w życiu coś nieprzyjemnego. Jednak nie każda stresująca i nieprzyjemna sytuacja wywołuje depresję. Gorsze samopoczucie nie musi oznaczać wcale stanów depresyjnych, ale jeśli taka sytuacja występuje dość często lub w ogóle nie przechodzi, to wówczas można mówić o depresji. Jest to długotrwały smutek i stan, kiedy osobę nie cieszy nic, co dzieje się dookoła niej. Obok apatii pojawia się też rozdrażnienie i chęć przebywania w odosobnieniu. Chory często zaniedbuje swoje codzienne obowiązki i dochodzi często też do tego, że nawet najbliższe osoby są mało istotne. Niestety depresja dotyka coraz większą ilość osób i można powiedzieć, że staje się chorobą cywilizacyjną.

Naukowcy i lekarze cały czas ustalają, jakie są dokładne przyczyny depresji, ale nie do końca wiadomo, czy są to niedobory neuroprzekaźników mózgowych, a może geny, które w połączeniu czynnikami zewnętrznymi powodują długotrwałe uczucie smutku. Można jednak wymienić kilka czynników środowiskowych, które najczęściej wywołują depresję, a wśród nich:

  • kłopoty zdrowotne,
  • problemy finansowe,
  • złe relacje z bliskimi,
  • utratę pracy,
  • skutki przyjmowania długotrwale pewnych leków.

Nie oznacza to, że każda osoba, która ma problemy finansowe lub boryka się ze stratą bliskiej osoby, musi zapaść na depresję. Czasami przyczyny leżą znacznie głębiej i nie sposób wyjaśnić, dlaczego dana osoba zachorowała. Powodem mogą być też obciążenia genetyczne. Najważniejsze jest jednak, by szybko zareagować, gdy pojawią się pierwsze objawy depresji. Wówczas powrót do zdrowia będzie zdecydowanie szybszy.

Objawy depresji – jakie są i jak je szybko wykryć?

Często objawy depresji są mylone po prostu z gorszym samopoczuciem, które wynika z problemów w pracy czy w rodzinie. Nie wolno jednak bagatelizować takich sygnałów i warto zwrócić się szybko o pomoc, jeśli ktoś zauważy, że bliska osoba przez dłuższy czas chodzi smutna. Jakie objawy świadczą o depresji? Wśród nich można wymienić:

  • długotrwały smutek i apatię,
  • brak motywacji do wykonywania jakichkolwiek czynności,
  • obniżoną koncentracja i problemy ze snem,
  • nieakceptowanie własnego ciała i zachowań,
  • silne poczucie bezsensu życia,
  • brak przyjemności z czynności, które wcześniej wywoływały radość.

Takie objawy mogą pojawiać się w różnych sytuacjach, a szczególnie gdy pojawią się problemy życiowe. Wówczas bardzo ważne jest wsparcie bliskich osób i obserwowanie, czy dotknięty nieszczęściem człowiek szuka pozytywów w swoim życiu, czy coraz bardziej popada w smutek i nie widzi wyjścia z tej sytuacji.

Co można pomylić z depresja?

Jak leczy się depresję?

Depresja może być leczona na wiele sposobów, które muszą być dostosowane do stopnia zaawansowania choroby. Czasami wystarczy zmiana sposobu odżywiania, uprawianie sportu i znalezienie sobie hobby, a innym razem konieczna jest wizyta u psychiatry, który wdroży odpowiednie leczenie farmakologiczne. Często wraz z innymi sposobami na wyjście z choroby stosuje się też psychoterapię indywidualną i grupową. Na takich spotkaniach można nie tylko poradzić sobie z depresją, ale i z innymi problemami, które często są bagatelizowane, a w zdecydowany sposób wpływają na codzienne zachowania.

Bardzo często osoba chora na depresję potrzebuje po prostu wsparcia rodziny, przyjaciół czy znajomych. Niekiedy wystarczy zwykła rozmowa, a innym razem rozwiązaniem problemów jest znalezienie ciekawego zajęcia lub całkowita zmiana stylu życia. Na pewno z depresji dużo szybciej się wychodzi, gdy ma się wsparcie i obok są osoby, które służą radą. Czasami jednak objawy depresji zostały przeoczone i chory jest na tyle dotknięty tą dolegliwością, że konieczne jest wsparcie z zewnątrz. Wówczas pomoc może przynieść psychoterapeuta, a niekiedy konieczne będzie leczenie psychiatryczne.

Czy są skuteczne sposoby na szybkie wyjście z depresji?

Jeśli objawy depresji zostaną zauważone szybko, to wyjście z choroby może przebiec bez konieczności leczenia farmakologicznego czy psychoterapii. Skuteczność zależna jest od wsparcia osób bliskich, ale też i osoby chorej. Zdarza się tak, że osoba dotknięta depresją sama chce sobie pomóc i szuka tej pomocy. Innym razem chory odrzuca każdą pomocną rękę i wówczas znacznie trudniej jest znaleźć dobre wyjście z tej sytuacji.

Czy istnieje grupa objęta ryzykiem zachorowania na depresję?

Badania pokazują, że to niestety kobiety znacznie częściej zapadają na depresję niż mężczyźni. Jednak tak naprawdę każdy może zachorować bez względu na status społeczny, wiek czy stan zdrowia. Ryzyko zachorowania jest większe w przedziale wiekowym od 20. do 40. roku życia, ale też według naukowców seniorzy po 65. roku życia są bardziej podatni na depresję. Oczywiście też osoby mniej podatne na stres i często odczuwające lęki są narażone na zachorowanie.

Depresja to często podstępna choroba, której się nie zauważa. Niestety zapada na nią coraz więcej osób w różnym wieku, w tym także dużą grupę stanowią nastolatkowie. Jeśli objawy zostaną zauważone szybko, to można też znacznie szybciej pozbyć się problemu. Obserwujmy zatem bliskich i nie bagatelizujmy żadnych symptomów.