Kiedy dziecko siada? Od mini pompki do stabilnego siedzenia

kiedy dziecko siada Kiedy dziecko siada? Od mini pompki do stabilnego siedzenia

Chociaż może się to wydawać błahą kwestią, pytanie dotyczące tego, kiedy dziecko siada, jest pytaniem, które zadaje sobie wielu rodziców, ponieważ stanowi to ważny punkt zwrotny w rozwoju dziecka. Biorąc pod uwagę, że siadanie nie jest mimowolnym ani spontanicznym ruchem ludzkiego ciała, moment, w którym dziecko zaczyna robić to samodzielnie, jest wielkim osiągnięciem, ponieważ zaczyna ćwiczyć kontrolę nad swoją równowagą, dzięki czemu w krótkim czasie dziecko zaczyna raczkować, wstawać i stawiać pierwsze kroki. Ale kiedy dokładnie następuje ten moment?

W którym miesiącu życia dzieci zaczynają siadać?

Moment, kiedy dzieci siadają samodzielnie, z reguły występuje między szóstym a dziewiątym miesiącem życia, kiedy odkrywają, że ta pozycja zapewnia im większy komfort i bezpieczeństwo podczas zabawy.

Niemniej jednak dla dziecka poniżej pierwszego roku życia samodzielne siedzenie jest prawdziwym testem równowagi, biorąc pod uwagę rozmiar i wagę jego głowy, która zajmuje około dwudziestu pięciu procent jego ciała.

Jak dziecko uczy się siadać?

Zanim dziecko będzie w stanie siedzieć bez podparcia, przechodzi proces rozwojowy:.

Mini pompka w wieku 4 miesięcy

Istotnym momentem, który kładzie podwaliny pod osiągnięcie pozycji siedzącej, jest moment, w którym w wieku czterech miesięcy dziecko próbuje wydostać się z pozycji leżącej (twarzą w dół) i wykonuje mini pompkę. W ten sposób ćwiczy mięśnie pleców i szyi, aby były one wystarczająco silne i umożliwiły stabilne siedzenie.

Siedzenie bez równowagi w wieku 6 miesięcy

Później, od około szóstego miesiąca życia, dziecko jest w stanie siedzieć samodzielnie przez krótki czas, po czym zaczyna się chwiać i przewracać na bok. Aby uniknąć bolesnych upadków przy pierwszych kilku próbach, zaleca się umieszczenie dziecka na stabilnej, ale miękkiej powierzchni i położenie obok poduszek, aby zamortyzować upadek.

Jednym z błędów często popełnianych przez rodziców jest wielokrotne sadzanie dziecka, aby nauczyło się siedzieć w tej pozycji. Pediatrzy i ortopedzi zalecają jednak, aby poczekać, aż dziecko samodzielnie usiądzie, aby wspierać zdrowy rozwój pleców, co z kolei jest bardzo ważne, aby dziecko było w stanie prawidłowo siedzieć, oraz raczkować i chodzić.

Stabilne siedzenie w wieku 8 miesięcy

W tym wieku następuje moment, kiedy dziecko siada w naturalny sposób i powinno być w stanie utrzymać stabilną pozycję przez kilka minut i na przykład być w stanie zjeść posiłek.

Jeśli Twoje dziecko nie jest jednym z 90 % dzieci, które pewnie siadają, aby bawić się i jeść w wieku ośmiu miesięcy, nie przejmuj się. Każde dziecko ma swoje własne tempo rozwoju i być może Twoje potrzebuje więcej czasu lub wykorzystuje ten etap do nauki innych rzeczy.

W każdym razie, jeśli zauważysz, że w wieku dziewięciu miesięcy Twoje dziecko nadal nie potrafi siedzieć stabilnie, bez podparcia, wspomnij o tym pediatrze podczas następnej wizyty. Prawdopodobnie doradzi on sposób na rozwiniecie ruchów, za pomocą specjalnych metod fizjoterapeutycznych lub gimnastyki leczniczej.

Jak pomóc dziecku w nauce siadania?

Dla niemowląt siadanie jest jedną z najbardziej złożonych czynności, jakie mogą wykonać ze względu na ich małe i delikatne ciała. Dlatego kluczowe jest wzmocnienie mięśni szyi, tułowia i bioder.

Jest na to kilka sposobów:

  • Połóż dziecko na łóżku bez poduszki na kilka minut.
  • Noś dziecko w nosidełku z plecami w prawidłowej pozycji, tzn. w pozycji pozwalając na naturalne wygięcie pleców i dobrze podtrzymując głowę przez pierwsze sześć miesięcy. Nosidełko sprawia, że biodra i plecy dobrze się rozwijają.
  • Połóż dziecko na brzuszku i zaproponuj gry, lub na przykład użyj grzechotki, aby dziecko lekko podniosło głowę, a tym samym wzmocniło mięśnie.