Jaki sposób na śmierdzące buty jest najlepszy? Poznaj 6 niezawodnych sposobów

buty smierdza Jaki sposób na śmierdzące buty jest najlepszy? Poznaj 6 niezawodnych sposobów

Nieprzyjemny zapach butów stanowi spory problem w naszym codziennym życiu, zwłaszcza gdy trzeba je zdjąć w obecności innych osób. Nie martw się jednak, w tym artykule poznasz niejeden sposób na śmierdzące buty, dzięki czemu uporasz się z problemem raz na zawsze i unikniesz niezręcznych sytuacji.

Sposób 1: Soda oczyszczona

Zapewne już dobrze znasz zalety tego produktu, jeśli chodzi o czyszczenie domu, ale okazuje się, że soda oczyszczona jest również niezawodnym sposobem na śmierdzące buty. Dlaczego? Ponieważ soda oczyszczona to pierwiastek chemiczny o właściwościach antybakteryjnych i dezynfekujących.

Jak wykorzystać sodę oczyszczoną do pozbycia się smrodu w butach?

Metoda jest dość prosta, wystarczy umieścić łyżkę sody oczyszczonej w każdym bucie, na wkładkach. Dobrze ją rozprowadź i pozostaw na noc. Następnego ranka będziesz buty, będą pachniały jak „nowe”.

Sposób 2: Talk w proszku

Talk w proszku ma podobne działanie do sody oczyszczonej. Jego zaletą jest pochłanianie wilgoci i eliminowanie nieprzyjemnego zapachu stóp.

Talk można użyć na dwa różne sposoby:

  • Posyp talkiem wnętrze każdego buta i pozostaw na noc. Rano pozbądź się reszty proszku i ciesz się butami bez nieprzyjemnego zapachu.
  • Nałóż talk bezpośrednio na podeszwę stopy. Zmniejszy on pocenie się, które powoduje nieprzyjemny zapach butów.

Sposób 3: Eliminowanie bakterii za pomocą szałwii i lawendy

Ten sposób na śmierdzące buty jest równie ciekawy, co skuteczny. Wystarczy trochę szałwii i lawendy. Te dwie aromatyczne rośliny lecznicze są bardzo skuteczna w zwalczaniu nieprzyjemnych zapachów, w tym zapachu stóp, oraz mają delikatny i relaksujący zapach.

Instrukcja krok po kroku, jak wykorzystać szałwię i lawendę do odświeżenia butów

Aby je wykorzystać, umieść kilka liści szałwii w każdym bucie wraz z kilkoma gałązkami lawendy. Następnie wynieś buty na zewnątrz, na świeże powietrze również. Następnego ranka nieprzyjemny zapach z butów zniknie.

Sposób 4: Skórka pomarańczy, cytryny lub mandarynki

Możesz również użyć olejków eterycznych i przygotować z nich spray do dezynfekcji butów. Jeśli zamierzasz użyć skórek, po prostu postępuj zgodnie z tą samą metodą, co w przypadku poprzednich składników, tzn. włóż je do butów i pozostaw na noc.

Sposób 5: Olejek eteryczny z drzewa herbacianego

Innym olejkiem eterycznym i sposobem na śmierdzące buty, który warto zastosować, jest olejek z drzewa herbacianego, ponieważ ma on właściwości dezynfekujące i jest bez wątpienia najbardziej skutecznym z olejków.

Jak używać ten olejek eteryczny?

Nakładaj trzy do pięciu kropli tego olejku eterycznego na wkładki butów dwa razy w tygodniu. Usunie on nieprzyjemny zapach i wyeliminuje bakterie.

Sposób 6: Regularnie zmieniaj wkładki w butach

Oczywiste jest, że cuchnący zapach butów jest powodowany przez pot naszych stóp. Jednak łatwo jest zauważyć, że niektóre buty pachną gorzej niż inne – co jest spowodowane materiałem, z którego są wykonane lub wkładkami, które pochłaniają więcej potu i zatrzymują go, przez co rozwija  się więcej bakterii, które z kolei są źródłem smrodu.

Dlatego jeśli zdasz sobie sprawę, że zły zapach w butach nie ustępuje łatwo, regularnie zmieniaj wkładki. Warto również używać specjalnych wkładek, które chronią przed złym zapachem i bakteriami.

Pamiętaj także, że nie ma wielkiego znaczenia, czy buty są dobrej jakości, wszystkie w końcu zaczną brzydko pachnieć. Kluczem jest utrzymywanie ich w czystości, regularnie je piorąc – zgodnie z instrukcją. Najlepszym sposobem jest użycie szczoteczki do zębów z detergentem do prania.