Domowe sposoby na uciążliwe haluksy – jak naturalnie zadbać o zdrowie swoich stóp?

domowe sposoby na haluksy 1 Domowe sposoby na uciążliwe haluksy – jak naturalnie zadbać o zdrowie swoich stóp?

Choć kojarzą się przede wszystkim z osobami starszymi, cierpią na nią coraz częściej również ludzie młodzi. Co można zrobić, by uniknąć problemu, zniwelować ból i deformację kości stopy?

Przyczyny haluksów i charakterystyczne objawy

Haluksy to przykra dolegliwość, która dotyka nawet 4% społeczeństwa. Najczęściej pojawia się u kobiet, z uwagi nie tylko na uwarunkowania genetyczne, ale także rodzaj noszonego obuwia. Wśród innych czynników sprzyjających rozwojowi deformacji są: nadwaga, brak ruchu, niekorygowane płaskostopie.

Poza nieestetycznym wyglądem stopy, przypadłości tej towarzyszy ból utrudniający chodzenie. W zależności od stopnia zaawansowania, haluksy można na początkowym etapie próbować wyleczyć domowymi sposobami, ale w zaawansowanym stadium wymagają one interwencji chirurgicznej. Haluksy są bowiem deformacją palucha i kości śródstopia. Duży palec wychyla się wyraźnie w kierunku palca drugiego, często na niego nachodząc, a głowa kości śródstopia wystaje poza obrys fizjologiczny. W obrębie zniekształconego stawu pojawia się stan zapalny i to on jest przyczyną dolegliwości bólowych. Jak sobie z nimi radzić?

Domowe metody na haluksy

Ćwiczenia i masaże

Zarówno ćwiczenia fizyczne, jak i masaże pobudzające krążenie krwi warto stosować podczas leczenia haluksów, jak i w ramach ich profilaktyki. Gimnastykę można wykonywać, stosując piłkę tenisową, poduszkę sensoryczną, elastyczną taśmę, ale wiele ćwiczeń nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu np. marsz na palcach, odciąganie dłońmi palucha na zewnątrz, naprzemienny wznos na palce i na pięty. Wiele przykładowych ćwiczeń znajdziesz online, a jeśli chcesz, możesz również udać się na profesjonalną fizjoterapię.

Masaże obejmują zdeformowane punkty i powinny bazować przede wszystkim na uciskaniu i głaskaniu ich oraz rozciąganiu dwoma kciukami w przeciwnych kierunkach.

cwiczenia i masaze na haluksy 1 Domowe sposoby na uciążliwe haluksy – jak naturalnie zadbać o zdrowie swoich stóp?

Zmiany w stylu życia

Aby zniwelować problem haluksów, warto pozbyć się tego, co sprzyja ich rozwojowi. Oznacza to rezygnację z ciasnych butów, szpilek, czółenek, na rzecz wygodnego obuwia z szerokimi noskami. Uwaga na rozmiar! Nigdy nie kupuj butów zbyt małych, w nadziei na to, że się rozbiją. Kolejnym istotnym punktem jest obniżenie masy ciała, by pozbyć się nadwagi i regularne zażywanie aktywności fizycznej.

Maści na haluksy

Działają zmiękczająco i łagodzą ból. Regularne wmasowywana maść na haluksy w ciągu kilku tygodni powinna przynieść wyraźną ulgę.

Narzędzia podologiczne

Na rynku dostępne są rozmaite kliny, międzypalcowe, specjalne plastry na haluksy do stosowania w ciągu dnia oraz aparaty korekcyjne o zaawansowanej konstrukcji do zakładania na noc. Produkty te ustawiają paluch w prawidłowej pozycji, uniemożliwiając mu pogłębianie koślawego ustawienia i redukując je. Pamiętaj, że plastry na haluksy nie są tym samym, co plastry opatrunkowe. Mają specjalny kształt, pasujący do anatomicznej budowy stopy i idealnie się do niej dostosowują, redukując ból, a także zabezpieczając skórę przed powstawaniem pęcherzy oraz zgrubień na skórze.

masc na haluksy 1 Domowe sposoby na uciążliwe haluksy – jak naturalnie zadbać o zdrowie swoich stóp?

Wkładki na haluksy

Odpowiednio wyprofilowane wkładki do butów ustawiają stopę w prawidłowej pozycji, odciążają bolące miejsce i wspierając łuk poprzeczny stopy.

Jeżeli borykasz się z haluksami, wypróbuj kilku z domowych sposobów, by zwiększyć prawdopodobieństwo sprawnej redukcji problemu.