Napięcie emocjonalne – przyczyny, wpływ na organizm, sposoby radzenia

napiecie emocjonalne Napięcie emocjonalne - przyczyny, wpływ na organizm, sposoby radzenia

Napięcie emocjonalne to reakcja na stresujące, trudne sytuacje. Trwające przez krótki czas może zmobilizować nas do działania, jednakże długotrwałe napięcie nerwowe prowadzi do wyniszczenia organizmu. Przewlekły stres objawia się także ogólnym osłabieniem, ciągłym zmęczeniem, spadkiem poziomu energii, jak również trudnościami w zasypianiu. Celem poradzenia sobie z napięciem emocjonalnym, najlepiej zmienić tryb życia. Pomocne będzie również zwiększenie aktywności fizycznej czy wprowadzenie ziół na uspokojenie.

Jakie mogą być przyczyny napięcia emocjonalnego? 

Napięcia emocjonalne związane są z reakcją organizmu na sytuacje stresujące. Wśród najczęstszych ich przyczyn należy wymienić prowadzenie stresującego trybu życia, w tym także szybkie jego tempo, przemęczenie, nadmierną ilość obowiązków, trudną sytuację w domu, rosnące wymagania w pracy oraz niedostateczną jakość i ilość snu.

Wpływ napięcia emocjonalnego na organizm

Każdy odczuwa czasami efekty stresu w postaci napięcia emocjonalnego. Życie w szybkim tempie, nadmierna ilość obowiązków, nieustanna rywalizacja w pracy powodują, iż stajemy się nerwowi. Denerwujemy się nawet w przypadku błahych sytuacji, jak: wymiana zdań z sąsiadem, spóźniony autobus czy korki na drodze.

Występujące wówczas napięcie nerwowe stanowi rezultat działania części współczulnej w układzie nerwowym. Jego rolą jest radzenie sobie organizmu w chwili sporego stresu emocjonalnego, m.in. poprzez:

  • wzrost poziomu glukozy we krwi,
  • wzrost ciśnienia tętniczego,
  • wzrost akcji serca.

Dochodzi do tego dzięki wydzielaniu się kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Kłopot występuje, kiedy stres jest przewlekły, kortyzol proukowany jest w nadmiernych ilościach, a stany napięcia emocjonalnego pojawiają się na co dzień.

Napięcia emocjonalne mogą stanowić także objawy innych schorzeń:

  • uzależnienia od narkotyków, papierosów czy alkoholu,
  • nadczynności tarczycy,
  • nerwicy,
  • depresji.

Jak poradzić sobie z napięciem emocjonalnym?

Najważniejszą kwestią w zakresie radzenia sobie ze stanami napięcia emocjonalnego będzie wyeliminowanie czynników, które są jego przyczyną. Ich zupełne wykluczenie jest na ogół niemożliwe, dlatego bardzo ważne jest zastosowanie właściwych technik relaksacji. Przede wszystkim każdego dnia powinno się znaleźć czas na swoje zainteresowania, drzemkę albo pozostałe aktywności, które zapewnią odpoczynek dla współczulnego układu nerwowego od nadmiernej ilości docierających do niego bodźców.