Na czym polega przygotowanie terenu pod inwestycje drogowe?

2149194792 Na czym polega przygotowanie terenu pod inwestycje drogowe?

Inwestycje drogowe to bardzo poważne i skomplikowane przedsięwzięcie, które wymaga zarówno dokładnego etapu planowania poszczególnych kroków, jak i realizacji zgodnej z przyjętymi planami. Bardzo ważne znaczenie ma odpowiednie przygotowanie gruntu, ponieważ od tego w dużej mierze zleży możliwość rozpoczęcia kolejnych działań. Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega przygotowanie terenu pod inwestycje drogowe.

Prace przygotowawcze

Odpowiednie przygotowanie i zabezpieczenie terenu to podstawa do rozpoczęcia wszelkich inwestycji drogowych, niezależnie od tego, czy dotyczą one niewielkich, lokalnych dróg czy też autostrad. Przed przystąpieniem do realizacji inwestycji, należy sprawdzić przede wszystkim, jaki jest charakter nawierzchni. Musi znajdować się ona w dobrym stanie, ponieważ dzięki temu będzie można prowadzić dalsze etapy robót, które doprowadzą do sfinalizowania projektu. Bardzo często okazuje się, że konieczna jest stabilizacja gruntu, która pozwala wzmocnić podłoże. Na czym to dokładnie polega?

Stabilizacja gruntu

Jeśli okaże się, że grunt wymaga wzmocnienia, pierwszym etapem wszelkich prac będzie jego stabilizacja. Jest to proces, w trakcie którego rozdrabnia się ziemię, a następnie miesza ją z odpowiednim spoiwem. Dzięki temu można uzyskać nawierzchnię o pożądanych parametrach użytkowych, pozwalających na dalsze prowadzenie inwestycji. Co więcej, stabilizacja gruntu umożliwia przygotowanie podbudowy pomocniczej oraz zasadniczej.

Proces ten musi być wykonany przed rozpoczęciem inwestycji drogowej, szczególnie w sytuacji, kiedy grunt nie ma właściwych parametrów, a także istnieje ryzyko, że świeżo położony asfalt nie utrzyma się na swoim miejscu. Dopiero po skutecznym zagęszczaniu gruntu, można przystąpić do dalszych prac ziemnych.

Prace ziemne

Podczas realizacji inwestycji drogowej, wykonuje się różne rodzaje prac ziemnych. Do najpopularniejszych z nich należą usługi spycharką, które pozwalają na kształtowanie terenu, między innymi poprzez usuwanie i przesuwanie gruntu na miejscu budowy. Nowoczesne technologie umożliwiają spych 2D i 3D. Często stosowane jest także profilowanie gruntu 3D wykonywane wraz z zagęszczaniem pola. Oprócz tego inwestycje drogowe mogą wymagać niwelacji terenu, która polega na usunięciu różnic wysokości na danym obszarze. Użycie technologii laserowej zdecydowanie zwiększa dokładność tych działań. Usługi spychem GPS czy też z użyciem tachimetru dają gwarancję odpowiedniego zabezpieczenia terenu, bez względu na jego specyfikę. Jest to bardzo ważne dla późniejszych inwestycji drogowych.

Podsumowując, bez należytego przygotowania gruntu trudno liczyć na sukces jakichkolwiek prac budowlanych, w szczególności zaś inwestycji drogowych, które wymagają bardzo dużej precyzji. Z tego powodu warto wynająć profesjonalna firmę, która wykona prace ziemne. Będzie to gwarancja, że zostały przeprowadzone z należytą starannością i umożliwią przystąpienie do kolejnych etapów.

Zapraszamy po więcej informacji: prace ziemne Gliwice.