Czy pływanie odchudza? Jak pływać, żeby stracić na wadze?

plywanie Czy pływanie odchudza? Jak pływać, żeby stracić na wadze?

Pływanie oraz ćwiczenia na basenie bardzo dobrze wspomagają utratę wagi. W wodzie ciało staje się lżejsze i możemy wykonywać ruchy, które w środowisku naturalnym przychodzą nam z trudem. Woda stwarza spory opór, którego pokonanie będzie też wymagało dużej siły, ale i dokładniejszego wykonywania ruchów. Dlatego też w czasie pływania nie osiągamy zawrotnych prędkości, rozwijamy zaś siłę mięśni, a ciało może nabrać harmonijnych kształtów. Czy pływanie odchudza? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Czy dzięki pływaniu można schudnąć?

Pływanie jest popularną aktywnością fizyczną, która niesie ze sobą sporo korzyści dla naszego organizmu. Można dzięki niemu wzmocnić swój układ oddechowy, zwiększyć odporność, a nawet i poprawić wydolność płuc, wyrobić nawyk dbania o siebie i wzmocnić wytrzymałość. Pojawia się jednak pytanie, czy dzięki pływaniu można schudnąć?

Pływanie wymaga od nas zaangażowania praktycznie każdej grupy mięśniowej i pobudzenia całości ciała równocześnie. Wykonywanie w wodzie ruchy wymagają od nas także sporych nakładów energii i przyczyniają się do przyspieszenia przemiany materii i szybszego spalania kalorii. Nic zatem dziwnego, iż dzięki tej systematycznej aktywności tracimy na wadze. Jak dużo kalorii możemy spalić na basenie? Informacje na ten temat znajdują się w dalszej części tekstu.

Czy zaleca się pływać codziennie?

Jedną z najważniejszych zalet pływania jest fakt, iż taki typ aktywności fizycznej nie obciąża nazbyt układu nerwowego. Dlatego też, bez przeszkód możemy pływać każdego dnia jeżeli zależy nam na utracie nadprogramowych kilogramów. Nie chodzi tutaj oczywiście o intensywny wysiłek każdego dnia. Możemy zmieniać poziom wysiłku i ilość dni, w czasie których zamierzamy intensywnie pływać czy przeplatać zajęciami z Aqua Aerobicu.

Jak dużo można schudnąć w miesiąc, pływając?

Jak w przypadku każdego typu treningu, celem osiągnięcia zamierzonych efektów, istotne będzie zaangażowanie oraz systematyczność. Jeśli pływamy cztery razy w tygodniu, daje to nam ok. szesnastu treningów w każdym miesiącu. Biorąc pod uwagę, iż  na każdym z nich spalimy średnio 500 kcal, to w skali miesiąca dzięki samemu pływaniu spalimy do 8000 kcal. 

To ilość, która zagwarantuje odczuwalne rezultaty już po upływie czterech tygodni. Najefektywniejsze będzie pływanie kraulem. Odchudzanie wymaga też oczywiście odpowiedniego odżywiania. Zdrowe posiłki z niewielkim deficytem kalorycznym dodatkowo wspomogą rezultaty. Dzięki pływaniu oraz utracie nadprogramowych kilogramów poprawi się również nasza wydolność i kondycja fizyczna.