Jakie ćwiczenia na pośladki są szczególnie warte poelcenia?

posladki cwiczenie Jakie ćwiczenia na pośladki są szczególnie warte poelcenia?

Jakie ćwiczenia na pośladki są szczególnie warte polecenia? To pytanie stosunkowo często pada z ust nie tylko kobiet, ale także i mężczyzn. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż dzięki odpowiednim ćwiczeniom pośladków, możemy nie tylko poprawić ich walory estetyczne, ale również i wypłynąć pozytywnie na nasze zdrowie. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, jakie ćwiczenia są szczególnie dobre dla naszych pośladków, oraz z czego tak naprawdę to wynika.

Dlaczego warto ćwiczyć pośladki?

Na samym początku zastanówmy się, dlaczego warto ćwiczyć pośladki. Powodów ku temu jest co najmniej kilka, a wśród nim w szczególności możemy wymienić:

  • Korzyści zdrowotne. W naszych pośladkach znajduje się bowiem wiele różnego rodzaju naczyń krwionośnych, odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Niestety, często wyniku siedzącego trybu życia, naczynia te są uciskane, przez co przepływ krwi jest ograniczony. Można jednak temu zapobiec, stosując odpowiednie ćwiczenia, mające na celu wzmocnienie naszych mięśni. Stosując je, możemy między innymi zapobiec występowaniu żylaków, czy też zatorów żylnych.
  • Walory wizualne. Nie ma co się oszukiwać, ćwiczenia na pośladki są często kluczowe, jeżeli zależy nam na poprawie ich wyglądu. Wynika to w dużej mierze z tego, że ćwiczone mięśnie nie tylko rosną, ale również stają się bardziej jędrne, oraz uwidocznione.

Oraz wiele innych. Między innymi z tych właśnie powodów mięśnie pośladków ćwiczą nie tylko kobiety, ale coraz częściej również i mężczyźni. Co więcej, ćwiczenia te często są ważnym elementem indywidualnie dobieranych planów treningowych różnych dziedzin sportu, takich jak, chociażby sporty siłowe, czy też bieganie.

Ćwiczenia pośladków dla kobiet

Jeśli chodzi o ćwiczenia pośladków dla kobiet, jednym z lepszych są przysiady sumo. Wykonuje się je w następujący sposób:

  • Stajemy w rozkroku i w tej pozycji wykonujemy przysiad w stylu sumo.
  • Następnie ciężar ciała przenosimy na lewą nogę, po czym prawą unosimy na wysokość tali, i przytrzymujemy ją przez chwilę.

Całość powtarzamy 15 razy na nogę. Innym ciekawym, a zarazem skutecznym ćwiczeniem na mięśnie pośladków dla kobiet, jest unoszenie nóg, leżąc bokiem. W tym celu kładziemy się na lewym boku, a następnie zginamy lewą nogę, a prawą wyprostowaną wyprostowujemy przed siebie, jednocześnie utrzymując ją około pięć centymetrów nad podłogą. Całość wykonujemy piętnaście razy, po czym zmieniamy stronę. Innym ciekawym ćwiczeniem na wzmocnienie oraz uwidocznienie mięśni pośladków, są przysiady z rękami złączonymi z tyłu. Wykonujemy je przy wyprostowanej sylwetce, patrząc przed siebie, jednocześnie wypychając biodra do przodu. Następnie powoli opuszczamy się i unosimy. Całość powtarzamy od dziesięciu do piętnastu razy. Należy jednak pamiętać, że przedstawione przez nas ćwiczenia na mięśnie pośladków dla kobiet są jedynie przykładem. Zazwyczaj wykonuje się je około dwa, do trzech razy w tygodniu, chyba że indywidualnie dobrany plan treningowy przewiduje inaczej. Należy również pamiętać, że zanim przystąpmy do ich wykonywania, należy wykonać odpowiednią rozgrzewkę. W przeciwny razie narażamy się na różnego rodzaju kontuzje oraz mikro urazy, które w niektórych przypadkach mogą oznaczać długotrwałe oraz kosztowne leczenie.

Co daje 100 przysiadów dziennie?

Ćwiczenia pośladków dla mężczyzn

Jeżeli chodzi o ćwiczenia pośladków dla mężczyzn, sprawa wygląda nieco inaczej, niż w przypadku kobiet. Jest to spowodowane między innymi inną budową anatomiczną bioder. Przez co należy nieco inaczej podejść do aktywacji mięśni. Z tego powodu w przypadku mężczyzn szczególnie sprawdzą się dwa typy ćwiczeń, a mianowicie:

  • Ćwiczenia z wolnymi ciężarami. Obejmują one między innymi wykorzystanie hantli, czy też kettle balla.
  • Ćwiczenia kalistenistyczne/street workout. Tutaj podstawowym ciężarem, jaki wykorzystujemy do wykonywania ćwiczeń, jest nasz własny ciężar ciała.

W przypadku ćwiczeń z wolnym ciężarem szczególną popularnością cieszą się dwa z nich, a mianowicie:

  • Przysiady sumo z hantlami. Wykonuje się go podobnie, z tym, w rękach trzymamy hantle, na przykład kilogramowe. Dzięki temu wymuszamy na naszych mięśniach ich aktywację, dzięki czemu ulegają one wzmocnieniu. Ćwiczenie to możemy również wykonać, stosując zamiast hantli, wspomniany przez nas wcześnie kettle ball. Jeżeli zaś chodzi o ćwiczenia kalsitenistyczne/street workout, jednymi z lepszych, a zarazem bezpiecznych są zakroki skrzyżne, oraz unoszenie nogi, przy jednoczesnym klęku podpartym. Należy jednak podkreślić, że typ ćwiczenia, powinien być dobierany indywidualnie, przy uwzględnieniu między innymi warunków anatomicznych, czy też kondycyjnych. Co równie ważne, dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W przeciwnym bowiem wypadku mogą one nie tylko nie spełnić swojego zadania, ale zbytnio nadwyrężyć mięśnie pośladków. Między innymi z tych właśnie względów, warto wcześniej określić, na czym tak naprawdę zależy nam, a następnie pod tym kątem dobrać odpowiednie dla nas ćwiczenia.

Podsumowanie

Odpowiednio dobrane ćwiczenia na pośladki mogą okazać się przysłowiowym kluczem do sukcesu, jeżeli zależy nam z jednej strony na ich walorach estetycznych. Z drugiej zaś, mogą one przyczynić się do ogólnej poprawy naszego zdrowia. Należy jednak pamiętać o ich odpowiednim doborze, uwzględniając przy tym przede wszystkim naszą kondycję oraz indywidualne predyspozycje. W przeciwnym bowiem razie narażamy się na różnego rodzaju kontuzje, mogące skutkować na przykład długotrwałym i kosztownym leczeniem, a w skrajnych przypadkach kalectwem.