Częstomocz to z definicji zbyt częste oddawanie moczu (Na ogół częściej niż 8 razy w ciągu doby) w porównaniu do częstości, z jaką wybrana osoba na co dzień oddaje mocz. Częstomocz nie jest chorobą samą w sobie, ale symptomem świadczącym o jakimś zaburzeniu. Przyczyny mogą być różne i nie można samodzielnie diagnozować częstomoczu. Jeżeli zaniepokoi nas częstość naszych wizyt w toalecie, powinniśmy się zastanowić, czy towarzyszą temu inne objawy i udać się do swojego lekarza. Znalezienie przyczyny częstszego oddawania moczu pozwoli na rozpoczęcie odpowiedniego leczenia i wyeliminowania albo zminimalizowania problemu.
Jakie są przyczyny częstego oddawania moczu?
Wśród powodów nazbyt częstego oddawania moczu wyróżnić można nie tylko stany patologiczne, ale też przejściowe albo fizjologiczne, które dotyczą układu moczowego. U osób dorosłych najczęstszymi przyczynami częstomoczu są:
- niedoczynność przysadki mózgowej,
- uszkodzenie rdzenia kręgowego,
- nadreaktywny pęcherz (związany z kłopotami z unerwieniem w mięśniach pęcherza),
- kamica nerkowa (spowodowana obecnością złogów w pęcherzu),
- nadmierne spożywanie kofeiny albo ogólnie płynów,
- infekcje w obrębie pęcherza moczowego (zakażenie układu moczowego, zapalenie pęcherza moczowego),
- zaburzenia endokrynologiczne (nadczynność przytarczyc, moczówka prosta, zespół Cushinga)
- schorzenia prostaty u mężczyzn,
- ciąża (stan przejściowy i fizjologiczny; częstomocz wynika z ucisku na pęcherz przez rozszerzoną macicę),
- schorzenia ginekologiczne (powodem częstszego oddawania moczu przez panie są mięśniaki macicy albo guzy przydatków),
- nowotwór pęcherza,
- cukrzyca (w tym przypadku pojawia się częstomocz w sporych ilościach),
- zastosowanie wybranych leków, np. moczopędnych, czyli diuretyków (w takiej sytuacji zwiększone oddawanie moczu to zamierzony rezultat terapeutyczny).
Jeśli chodzi o dzieci, warto zauważyć, iż fizjologicznie oddają one mocz znacznie częściej aniżeli osoby dorosłe.
Jak wygląda leczenie częstomoczu?
Należy podkreślić, iż nie leczy się częstomoczu, ale chorobę, której jest on symptomem. Zatem, jeśli martwi nas ilość wizyt w toalecie, powinniśmy udać się do lekarza celem znalezienia powodu takiego stanu. Jeżeli częstsze oddawanie moczu stanowi rezultat spożywania sporych ilości płynów (bez żadnego podłoża chorobowego), nie wymaga wprowadzania żadnej terapii. W innej sytuacji konieczne jest rozpoczęcie adekwatnego leczenia np. hipoglikemizującego w wypadku cukrzycy czy antybiotykoterapii podczas zakażeń w obrębie układu moczowego.