Jeśli kiedykolwiek miałeś zawroty głowy, wiesz na pewno, że jest to bardzo nieprzyjemne uczucie, które charakteryzuje się utratą równowagi i uczuciem, że Twoje ciało, lub przedmioty w otoczeniu poruszają się, przez co czujesz się bezbronny/ bezbronna. Jest to statystycznie często spotykany problem, który może mieć wiele przyczyn.
Najważniejsze informacje o zawrotach głowy
Zawroty są tak naprawdę objawem, a nie chorobą, jak wiele osób mogłoby sądzić. Mogą one pojawiać się w każdym wieku, ale rzadko występują w dzieciństwie, a częściej u dorosłych i osób starszych. Zawroty głowy to nie jest ściśle określony termin, dlatego obejmuje szeroką grupę objawów, w tym niewyraźne widzenie, brak równowagi, czy uczucie kołysania. Jest to subiektywnie uczucie, ze wszystko dookoła się rusza.
Czy zawroty są powszechną przypadłością?
Jest to bardzo częsty problem: szacuje się, że 80% populacji doświadczyło takiego zaburzenia w swoim życiu. Szacuje się, że nawet podczas co trzeciej konsultacji u lekarza ludzie skarżą się na uczucie zawrotów podczas konsultacji. Chociaż w większości przypadków (około 90%) te zawroty mają łagodne pochodzenie i nie są źródłem poważnej choroby
Co powoduje zawroty głowy?
W większości przypadków ta patologia jest związana z zaburzeniami w układzie przedsionkowym, który znajduje się w uchu wewnętrznym i koordynuje utrzymanie równowagi. Nie można jednak zapominać, że w przypadku udaru, jednym pierwszych objawów są właśnie zawroty – także jest to jeden z przykładów, kiedy zawroty są poważne.
Czy zawroty głowy mogą być od serca?
Problem, który powinien zostać przebadany przez lekarza
W przypadku odczuwania zawrotów głowy zaleca się wizytę u lekarza, który za pomocą badania i testów diagnostycznych oceni, czy jest to zaburzenie przedsionka ucha wewnętrznego (mniej poważne), czy też mają one przyczynę neurologiczną, która jest potencjalnie poważniejsza. Ogólnie szacuje się, że około 60 procent przypadków zawrotów ma swoje źródło w uchu, a 30 procent jest spowodowanych przyczynami neurologicznymi, a pozostałe są spowodowane innymi patologiami, takimi jak choroby serca. Istnieje również niewielki odsetek osób, u których nie udaje się zidentyfikować przyczyny.
Jakie schorzenia dokładnie powodują zawroty?
Istnieje wiele schorzeń związanych, kolokwialnie mówiąc, z utratą stabilności. Oto niektóre z najczęstszych:
Łagodne napadowe pozycyjne zawroty głowy
Jest to bez dwóch zdań najczęstsza z przyczyn. W większości przypadków nie wiadomo, dlaczego się pojawiają, ale znane są mechanizmy, które to powodują: otóż w uchu wewnętrznym znajdują się cząsteczki węglanu wapnia, zwane otokonią i kiedy dochodzi do zawrotów, przemieszczają się one ze swojej naturalnej pozycji w kierunku struktury znanej jako kanały półkoliste. Dlatego kiedy głowa w agresywny sposób zmienia pozycję, następuje właśnie ten proces, co generuje błędne informacje o ruchu, czyli zawroty.
Doświadczysz tego typu zawrotów na przykład, gdy kładziesz się na łóżku się lub gdy się na nim przewracasz, lub gdy się schylisz, aby coś podnieść. Jest to przypadłość, która w większości przechodzi sama, a jeśli nie i konieczna jest wizyta u laryngologa, leczenie jest szybkie, bezbolesne i skuteczne, choć problem powraca u około 30 procent pacjentów. Niektórzy mogą nawet doświadczać ponownych nawrotów na przestrzeni lat, ale ostatecznie zdrowie wraca do normy.
Choroba Ménière’a
Choroba Ménière’a jest przewlekłą patologią w uchu wewnętrznym i występuje u 3-4 osób na 100 000 mieszkańców rocznie. Charakteryzuje się ona czterema objawami:
- Powtarzalnymi się zawrotami głowy.
- Szumami w uszach – dzwonienie lub brzęczenie.
- Uczuciem pełności w uchu.
- Czasami utratą słuchu.
Przyczyna tego stanu nie jest znana, a leczenie opiera się głównie na podawaniu różnych leków na ataki, takich jak środki uspokajające, kortykoidy, leki na wymioty. W ostateczności, przeprowadza się zabiegi chirurgiczne.
Zapalenie nerwu przedsionkowego
Ten stan z kolei spowodowany jest wirusem. Charakteryzuje się zawrotami, które utrzymują się przez kilka dni. Dobra wiadomość jest taka, że po przyjęciu leków, takich jak kortykosteroidy wraca się w 100% do zdrowia.
Migrena przedsionkowa
W tym przypadku diagnoza może być skomplikowana ze względu na dużą różnorodność objawów. Patologia ta jest jak połączenie migreny i zawrotów w głowie. Leki przeciwmigrenowe są dość skuteczne w leczeniu tego problemu. U niektórych działa również rehabilitacja przedsionkowa. Są to ćwiczenia fizyczne, które można wykonać samemu w domu zgodnie z instrukcjami lekarza – tego typu ćwiczenia przydatne są również w przypadku innych patologii układu przedsionkowego.
Czy da się w jakiś sposób zapobiegać zawrotom?
Ogólnie rzecz biorąc, nie ma metod zapobiegania zawrotom głowy ani wyraźnych czynników ryzyka, które pozwoliłyby przewidzieć ich wystąpienie. Niemniej jednak na przykład osobom chorobą Ménière’a zaleca się przestrzeganie diety z małą ilością soli, małą ilością kofeiny i bez używek, co nie zapobiega kompletnie atakom, ale zmniejsza ich liczbę.
Jeśli chodzi o pozycyjne zawroty głowy, warto zwrócić uwagę, że niektóre badania powiązały je z niedoborem witaminy D, ale jest to coś, co nie jest potwierdzone. Ten rodzaj łagodnych zawrotów jest również związany z urazami, takimi jak uraz kręgosłupa szyjnego, których można się nabawić podczas wypadków – tak więc jest to coś, czego nie da się uniknąć.
Pozytywna wiadomość na koniec jest jednak taka, że zawroty są w większości przypadków łagodne i można je skutecznie kontrolować. Pamiętaj tylko, że mają one ogromny wpływ na psychikę, a gdy nie ustępują, są bardzo uciążliwe.