Lokata bez zakładania konta. Czy warto ją mieć?

lokata bez zakladania Lokata bez zakładania konta. Czy warto ją mieć?

Dysponujesz nadwyżką finansową i zależy ci na powiększaniu zgromadzonego kapitału? Lokata długoterminowa pozwala pracować pieniądzom na twój zysk. I choć większość banków daje dostęp do tego typu produktów po założeniu konta osobistego, niektóre tego nie wymagają. Sprawdź, czy lokata bez zakładania rachunku ma sens.

Lokata bankowa to jeden z najczęściej wybieranych produktów oszczędnościowych z uwagi na bezpieczeństwo kapitału oraz gwarantowane zyski. Jednak to, ile uda ci się zarobić, zależy w dużej mierze od obowiązującego oprocentowania. Z kolei wpływ na jego wysokość ma wiele czynników – jednym z nich może być posiadanie konta osobistego.

Lokata bez zakładania konta – na czym polega?

Chociaż wiele banków wymaga rachunku osobistego do założenia lokaty, nie zawsze jest to standardem. Oznacza to, że z tego produktu oszczędnościowego może skorzystać każdy, niekoniecznie dotychczasowy klient danego banku.

Na czym to polega? Sama zasada funkcjonowania pozostaje bez zmian – różnica polega jedynie na tym, że możesz korzystać ze swojego dotychczasowego konta osobistego i to właśnie z niego dokonujesz przelewu na wskazany przez bank rachunek, a po zakończeniu umowy na niego z powrotem trafiają wpłacone przez ciebie pieniądze.

Czy opłaca się założyć lokatę bez konta osobistego?

Przyjęło się uważać, że lokata długoterminowa z kontem osobistym pozwala na wypracowanie wyższego zysku. Bank – w zamian za skorzystanie z dodatkowego produktu – może zaproponować wyższe oprocentowanie. Czy faktycznie tak jest?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od aktualnych ofert dostępnych w różnych bankach. Jedna instytucja finansowa faktycznie może proponować lokaty długoterminowe z wyższym/niższym oprocentowaniem – w zależności od tego, na który wariant (z kontem czy bez) klient się zdecyduje, ale nie jest to regułą.

Może się okazać, że w innym banku lokata długoterminowa bez konta osobistego będzie lepiej oprocentowana niż lokata z rachunkiem w innej instytucji finansowej. Dlatego ważne jest dokładne porównanie co najmniej kilku różnych ofert.

Za przykład może posłużyć Lokata Standard dostępna w ofercie Toyota Banku, którą można założyć bez konta osobistego. Trwająca na przykład 12 miesięcy, przyniesie 4,8% zysk w skali roku. Dla porównania, lokata z rachunkiem (dostępna w innym banku) charakteryzuje się oprocentowaniem na poziomie 4,5% w skali roku.

Jeśli zastanawiasz się, czy opłaca się otworzyć lokatę bez konta osobistego, musisz przeanalizować kilka czynników. Odpowiedz sobie na pytania:

  • Jak duża jest różnica w oprocentowaniu?
  • Czy koszty związane z prowadzeniem konta osobistego nie będą wyższe niż potencjalny zysk z lokaty?
  • Czy wcześniejsza wypłata środków z lokaty będzie wiązała się z utratą całości odsetek?

Na korzyść lokaty bez konta osobistego może przemawiać m.in. oszczędność czasu. Nie musisz poświęcać go na dopełnianie formalności związanych ze składaniem wniosku o otwarcie rachunku osobistego. Jeżeli więc jesteś osobą, której zależy na uproszczonych procedurach, wybierz właśnie taką lokatę.

Jak otworzyć lokatę bez konta osobistego?

Lokata długoterminowa zakładana przez obecnego klienta banku jest dostępna zwykle z poziomu bankowości elektronicznej. Wystarczy się zalogować, a następnie złożyć odpowiedni wniosek.

A jak wygląda proces zakładania lokaty bez rachunku osobistego? Chociaż procedura może różnić się w zależności od banku, zwykle sprowadza się do poniższych kroków.

  1. Złożenie wniosku online – za pośrednictwem strony internetowej wybranej instytucji finansowej.
  2. Oczekiwanie na telefon od doradcy.
  3. Podpisanie umowy, np. podczas wizyty kuriera.
  4. Wpłata środków na wskazany rachunek bankowy.

Czy wiesz, że niektóre banki dają możliwość otwarcia lokaty znacznie szybciej i to całkowicie online? Wniosek składasz za pośrednictwem strony internetowej banku, a weryfikacji tożsamości dokonujesz za pomocą kamery internetowej. Potem wystarczy podpisać umowę kodem SMS i gotowe.

Opłacalności lokaty bankowej nie rozpatruj jedynie pod kątem konieczności posiadania konta osobistego. Sprawdź proponowane oprocentowanie oraz poznaj szczegóły związane z jej założeniem. Dzięki temu wybierzesz produkt oszczędnościowy dopasowany do twoich preferencji.