Język polski, wbrew pozorom, nie należy do najłatwiejszych języków. Wiele osób z innych krajów przyznaje, że na „ł”, „ź”, „rz” i tym podobnych literach można połamać sobie język. A co tu dopiero przyznać, jeżeli mowa o pisowni. Nawet Polacy mają czasem wątpliwości co do tego, co jak się pisze. A jak się pisze na pewno? Razem czy osobno? Czas przyjrzeć się tej regule.
O przyimkach słów kilka
Wydawać by się mogło, że skoro język polski jest rodzimym językiem, to nikt nie będzie miał trudności z tym, aby poprawnie pisać wszystkie wyrażenia. No cóż, ta zasada tak nie działa i wielu Polaków robi „byli” w swoich pisemnych wypowiedziach. Tym bardziej że nie zawsze ma się okazję do tego, aby skorzystać z podpowiedzi w komputerach i laptopach.
Po napisaniu słowa „na” następuje chwile zachowania. Bo teraz słowo „pewno” należy połączyć z tym „na” czy już jednak nie? Okazuje się, że poprawnie skojarzenie to brzmi „na pewno”. Chodzi bowiem o to, że „na” nigdy nie powinno łączyć się z wyrażeniem przyimkowym. Należy pamiętać o tym, że wyrażenia przyimkowe zawsze należy pisać rozdzielnie. Na pewno – razem czy osobno? Teraz już każdy będzie wiedział, jaką poprawną formę należy zastosować.
Co oznacza „na pewno”?
Warto również zadać sobie pytanie na temat tego, kiedy takiej formy „na pewno” można użyć. Tak, aby mieć pewność, że całe zdanie zostało poprawnie skonstruowane.
Chodzi tutaj o o to, aby upewnić się, że ktoś jest pewny tego, co mówi. Można np. powiedzieć, że „na pewno pada dzisiaj deszcz”. Wystarczy bowiem spojrzeć za okno, aby upewnić się, że faktycznie z taką pogodą ma się do czynienia. „Na pewno muszę iść dzisiaj do pracy”. No cóż, wielu dorosłych nie chce, ale jednak trzeba udać się do miejsca swojego zatrudnienia, gdzie trzeba wykonać swoje obowiązki. „Na pewno na obiad będzie dzisiaj zupa”. Każda mama jest doskonale świadoma tego, co przygotowała dla swoich bliskich na obiad.
Czym można zastąpić „na pewno”?
Wiele osób ma problem z tym, aby zapamiętać zasadę rozdzielnego pisania „na pewno”. Mając w głowie tak wiele zasad, ta jedna może umknąć. Jeżeli tak faktycznie jest, warto upewnić się jak wyrażenie to, można zastąpić. Łatwiej niektórym będzie napisać „z pewność”. To już chyba każdy będzie wiedział, że należy to napisać oddzielnie. Ewentualnie, można pomyśleć o tym, aby zastosować „na bank” lub też „na sto procent”. To także da pewność co do wyrażanej opinii czy też czynności, którą ma się do wykonania.
Może polski język nie jest zbyt łatwy, ale zawsze będzie można sobie z nim poradzić.